Pääministeri Sanna Marin (sd.) lähetti suomalaisilla jouluterveisensä Valtioneuvoston virallisilla nettisivuilla. Kirjoituksessa Sanna kertoo, että suomalaisten ajatukset ovat jouluna Ukrainassa. Marin painottaa kirjoituksessaan joulun armollista sanomaa, jonka viesti on nyt entistäkin tärkeämpi.
Lue koko kirjoitus alta:
– Jouluun liittyy usein paljon odotuksia. Ne voivat olla omia tai muilta tulevia. Toivottavasti tänä jouluna osaamme odotuksista huolimatta olla myös armollisia itsellemme. Kaikkea ei tarvitse saada vuoden loppua kohden valmiiksi ja joulu saapuu, vaikka hieman keskeneräisenäkin. Meitä koetellut aika on ollut monella tapaa haastava, ja siksi jouluun kuuluva armollisuuden viesti tuntuu nyt entistäkin tärkeämmältä.
– Tänä jouluna meidän ajatuksemme ovat Ukrainassa. Moni ukrainalainen joutuu kohtamaan joulun ja talven ilman sähköä, vettä tai lämpöä, kun Venäjä pommittaa Ukrainan kaupunkeja ja maan infrastruktuuria.
– Näin joulun alla ukrainalaisten hätä tuntuu erityisen voimakkaasti meidän jokaisen sydänalassa. Tällaista joulua ei kukaan toivonut tai halunnut. Monella on pyhien aikaan mielessä ukrainalaisten auttaminen ja tuen osoittaminen. Jokainen meistä voi tarjota apua itselleen sopivalla tavalla, esimerkiksi antamalla omaa aikaansa ukrainalaisten auttamiseksi tai tekemällä lahjoituksen avustusjärjestölle.
– Monia huolettaa ukrainalaisten tilanteen lisäksi oma tai läheisten toimeentulo. Venäjän brutaalin hyökkäyssodan hintaa maksetaan myös Suomessa – niin energia, lämpö kuin ruokakin on kallistunut. Tämä näkyy erityisesti pieni- ja keskituloisten arjessa. Hallitus on pyrkinyt lievittämään energian hinnan kohtuuttomia vaikutuksia suomalaisille kotitalouksille. On selvää, että Venäjä kiristää tietoisesti Suomea ja Eurooppaa energiatoimituksilla ja yrittää näin murentaa yhtenäistä tukeamme Ukrainalle. Emme taivu painostuksen ja kiristyksen alla.
– Meitä on viimeisten vuosien aikana koeteltu, mutta suomalaiset ovat sitkeää tekoa. Vuoden pimein päivä on takana, ja kuljemme hiljalleen kevään valoa kohti. Pohjolassa käänne kevääseen on aina ollut tärkeä juhlan aihe. Keskellä pimeintä talvea tarvitsemme taukoa ja pysähtymistä, rauhoittumista ja yhdessäoloa.
– Poikkeuksellisten aikojen keskellä tuntuu, että tarvitsemme joulua erityisen paljon. Toivon, että jokaisella on jouluna aikaa pysähtyä edes hetkeksi ja viettää omannäköistään juhlaa itselle mieluisalla tavalla. Rauhallista joulua kaikille!
Näytä tämä julkaisu Instagramissa
Pääministeri Marin on Suomi nimisen valtion ja suomalaisten pääministeri, suurin murhe on kuitenkin ukrainalaiset. Pääministeriä ei huoleta, että Suomessa on leipäjonot kasvaneet. Runsas määrä suomalaisia elää köyhyydessä. Köyhien määrä on kasvanut, samoin tuloerot ovat kasvaneet. Sähkölaskut ovat korkeita, liian korkeita monelle. Ei ole rahaa ruokaan, lääkkeisiin saati lasten joululahjoihin. Pääministeri laittaa pelkkiin aamupaloihin 900 euroa/kk mikä on monen lapsiperheen monen kuukauden ruokaraha. Hyvähän se on Kesärannassa jutella kauniita ja hymyillä muokatussa kuvassa. Monia pääministerin puhe raivostuttaa. Minua kauhistuttaa. Näin kaukana on pääministerimme köyhän suomalaisen elämäntilanteesta.
Minäkin säälin ukrainalaisia. En hyväksy Putinin touhuja. Minä olen lahjoittanut ukrainalaisille vaatteita ja muuta tavaraa. Mutta haluaisin valtioneuvoston jäsenten tunnistavan sekä tunnustavan myös suomalaisten hädän. En halunnut minäkään kenellekään tällaista joulua. Omalta osaltani olen auttanut muutamaa vähävaraista. henkilöä. Minulla ja perheelläni on asiat hyvin, mutta en voi sulkea silmiäni ja korviani köyhien suomalaisten hädältä.
Kaikesta huolimatta hyvää Joulua ja parempaa tulevaa vuotta!