Ile saattaa nyt saada lisää sakkoa.
Helsingin poliisin liikennevalvontatoiminnon johtaja Dennis Pasterstein on tehnyt sanoittajalegenda Ilkka ”Ile” Vainiosta tutkintapyynnön epäillystä kunnianloukkauksesta. Asiasta uutisoi ensimmäisenä Helsingin Sanomat.
Tutkintapyyntö liittyy Vainion maanantaina julkaisemaan Facebook-päivitykseen, jossa tämä purki suuttumustaan Koskelantiellä saamistaan sadan euron ylinopeussakoista.
– Kun pääset edellisistä valoista ja yrität päästä Koskelantielle ja koitat ehtiä seuraavista valoista rauhassa ajaen, niin saat 35 kilometrin vauhdista sadan euron sakot, Vainio kirjoitti.
Vainion mukaan valvontakamera välähti samana aamuna myös sadoille muille autoilijoille.
– Näin välähti myös mulle sekä viidellesadalle autoilijalle samana aamuna, pikku D-waloshow, hän jatkoi.
Päivitys muuttui tämän jälkeen henkilökohtaiseksi. Vainio antoi Pastersteinille alatyylisen lempinimen ja kirjoitti hänestä seksuaalissävytteiseen tyyliin.
– Tämän on pyytänyt vain poliisi Pikku-D Dennis ”valoshow penis” Pasterstein itselleen, Vainio kirjoitti.
Päivityksensä lopuksi Vainio julkaisi runon, jossa hän pilkkasi Pastersteinia ja kameravalvontaa useilla rivoilla ilmauksilla.
– Pennis Paskarstein tänään masturboi, kun kuski körötellen tolppaan salamoi. Näin tuhat häkeltynyttä naamaa saa ja valokuvista sermissään laukeaa, Vainio riimitteli.
Runossa hän väitti lisäksi, ettei Pasterstein olisi ”oikea poliisi”.
Pasterstein kertoo Iltalehdelle, ettei hän hyväksy henkilöön menevää ja seksuaalissävytteistä kommentointia.
– Totta kai poliisin toimintaa saa ja kuuluu arvostella, mutta se, että lähdetään tuollaiselle linjalle, on näkemykseni mukaan epäasiallista, Pasterstein sanoo lehdelle.
Pasterstein ei ole keskustellut asiasta Vainion kanssa. Hänen mukaansa julkaisun poistaminen Facebookista olisi ensimmäinen järkevä askel. Poliisi selvittää nyt, täyttääkö kirjoitus kunnianloukkauksen tunnusmerkit.