Seiska: Niko Ranta-ahon asianajaja kommentoi uusia huumausainerikossyytteitä – ”Materiaalia on todella paljon”

Katiska-huumevyyhdistä tunnetuksi tullut Niko Ranta-aho, 33, sai taannoin 11 vuoden tuomion tekemistään lukuisista huumerikoksista. Niko jatkoi epäilyjen mukaan rikoksiaan vapautuduttuaan viime kesänä tutkintavankeudesta, ja mies odottelee parhaillaan uusia huumausainerikossyytteitä vangittuna.

Ranta-aho vangittiin Seiskan mukaan tiistaina (11.5.) Helsingin käräjäoikeudessa uusista törkeistä huumausainerikoksista, jotka ovat tapahtuneet Helsingissä, Mäntsälässä ja Lahdessa. Uudet rikokset sijoittuvat aikaväleille 11.12.2020-12.1.2021 ja 1.12.2020-12.1.2021.

Seiska-lehti tavoitti Ranta-ahon asianajajan Hannu Kaitaluoman kommentoimaan asiaa.

– Olen ollut yhteydessä Nikoon, ja olemme käyneet hänen kanssaan poliisin materiaalia läpi. Materiaalia on todella paljon. Emme ole ehtineet tutustua vielä kaikkeen, Hannu Kaitaluoma kommentoi Seiskalle.

– Kommentoitavaa ei sinänsä ole suuremmin, koska tutkinta on käynnissä ja syytteen nostaminen vasta ensi viikolla. Sanotaan näin, että Niko voi hyvin ja valmistuu tulevaan, asianajaja toteaa.

Uusien syytteiden nostamisen määräajaksi on merkitty ensi viikon tiistai (18.5.).

Lue myös: Seiska: Niko Ranta-aho valittaa tuomiostaan ”Hovioikeus saa päättää alennuksen määrästä”

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Niko (@rawrane)

Lue myös: Niko Ranta-aholle 11 vuotta vankeutta Katiska-jutussa – Tuomittiin myös Sofia Belórfin pahoinpitelystä

Kuvat:Instagram

Kommenttiosio

Heräsikö ajatuksia? Kerro mielipiteesi. Tutustu kuitenkin sääntöihin.

Tilaa
Ilmoita minulle sähköpostilla
guest
2 Kommenttia
Inline Feedbacks
Lue kaikki kommentit
Kuuluuko sulle.
Kuuluuko sulle.
4 vuotta sitten

No tottakai Niko yritti vielä pelastaa henkensä ja kaupata lisää. Näissä piireissä kun harvoin hengissä selviää. Kaikki olisi hänelle hopea tarjottimella tarjottu.(isi maksaa) Ei riittänyt. KANNATTI KO?!!!?????Teki nuorisosta huumeiden orjia, ja vankilassa tulee itse olemaan orja .En tajua näitä hemmoteltuja kakaroita!! Mitä he tästä saavat???

ursulat,
ursulat,
4 vuotta sitten

Tuntuu ihmeelliseltä, että joku voi olla tämän öykkäri-kuolemankauppias asianajaja. Luulisi, että ei kehtaa naamaansa näyttää.

Lue seuraavaksi

SUOSITTUA
TUOREIMMAT

Uusimmat kommentit