Iltalehti uutisoi tänään sunnuntaina (19.3.), että Salatut elämät -sarjasta tuttu näyttelijä Jasmin Voutilainen menehtynyt vain 27-vuotiaana.
Lue lisää: IL: Salkkareista tuttu Jasmin Voutilainen, 27, on kuollut
Masennuksesta kärsineen Voutilaisen kuolema on tullut järkytyksenä monille, ja Jasminin Instagram-tilin viimeinen kuvapostaus on täyttynyt seuraajien ja ystävien lähettämistä sadoista surunvalitteluista ja viesteistä.
Myös laulaja Erika Vikman on surenut Voutilaisen poismenoa omalla Instagram-tilillään. Erika julkaisi hetki sitten Instagramin Stories-osiossa kuvan Jasminista. Asiasta uutisoi ensin Metropoli.net.
– Tää on sydäntäsärkevää. Lepää rauhassa Jasmin, Erika Vikman kirjoitti kuvan yhteydessä.
Erika on Jasminin tapaan joutunut itsekin kestämään paljon ulkonäköön kohdistuvaa somekiusausta ja kritiikkiä sosiaalisessa mediassa, joten aihe koskettaa luonnollisesti myös Erikaa.
Jakamassaan Instagram Stories -postauksessa Erika muistuttaa mitkä seuraukset kiusaamiselle saattaa pahimmissa tapauksessa olla.
– Somekiusaaminen ja jatkuva ulkonäkökritiikki yhdistettynä masennukseen ja ahdistukseen voi viedä todella pimeään paikkaan. Muistutuksena jokaiselle somekiusaajalle, Erika lataa.
Jasminin kuolinsyytä ei ole toistaiseksi kerrottu julkisuuteen, joten Erikan ulostulo on tästä syystä hieman erikoinen.
Erika poisti Instagram-tarinapäivityksensä myöhemmin.

Vakavasta masennuksesta kärsinyt Jasmin on puhunut avoimesti mielenterveysongelmistaan, jonka vuoksi hän joutui olemaan pitkiä aikoja myös sairauslomalla.
Lue lisää aiheesta:
Kiusaamista tapahtuu ystävienkin kesken . Tullaan tapailevan pariskunnan väliin keinoilla millä hyvänsä ajaakseen omia etujaan.
Olen nainen ja naisystävä on koittanut hajoittaa orastavan rakkauden. Ei tunnu hyvältä varsinkaan hänen tietäen,että olen sairastanut masennusta ja viimein löytänyt miehen.
Ystävä viis veisaa masennuksestani ,sinkkuna ollessani koitti tsempata mutta seurusteluni tuottaa jotenkin kateutta tms.
Onko pakko katkaista välit ja jättää ystävä menneisyyteen? Ei tähän tarvitse yhtään ylimääräistä kun ystävä tunkee suhteen väliin kaikin keinoin. En taida olla ainut. Jos en katkaise välejä ,en saa rakkauttani kuntoon enkä masennustani.
Mikä ihmisiä vaivaa,miksi puututaan toisten elämiin? Ei ihme kun masennusta ilmenee paljon,myös tällä tavoin.
Näinkin surullisessa asiassa Vikman päätti tulla tyrkylle.
Oliko oma kommenttisi fiksu, mietipä uusiksi ?
Entäs sun kommentis? Aina oot täällä suutas soittamassa. Pahansuopa AKKA!!
aivan, kertoo kaiken… jos ei tajua niin ei vaan tajua . on vain minä itse tyrkytyksinenn, ällöttävää !
Naiset tekevät ihan itte ne paineet itselleen. Kuka enempi paljastelee ja suoraan vihjailevammin esiintyy. Jos nainen pukeutuu asiallisesti ja on oma itsensä, kukaan ei aseta yhtään mitään paineita. Nykyaikana vaan tehdään nopeeta rahaa kaikella paskan tuuttaamisella ja sen edestä myydään ihan kaikki, kuten esimerkiksi kameran edessä itseään hierovat tekevät.
Viisas mies. Juuri näin . Naiset tekee ihan itse paineet itselleen. Niinkuin nyt tämä Iida Vainio joka höyryää joka paikassa kuinka hän saa kauheaa törkypostia koko ajan. No posti tuo sitä postia mitä on tilannut. Mutta jos älli ei tähän riitä niin mitäs voit?
ja sun Ä-Ö oli ? sanna 22v. palannut takaisin hirveän vittuilu angstin saattelemana, taitaa siellä muhoksella olla tylsää….
Taitaa siellä mettämökissä maatessa olla tylsää kun ei ole muuta kuin äitimuorin seura.
Ai olet nyt muuttanut nimimerkkiä. Eikö hermo kestänyt vanhalla kirjoitella. No sinut on tunnistettu. Itse oot täällä aina vittuilemassa kaikille ja purkamassa pahaa oloas. Jos mun annetaan olla rauhassa niin minä annan myös ihmisten olla rauhassa. Mutta jos aletaan suuta soittamaan tyhjästä niin saa itse kärsi samaa. Mene sinä peräkammarin poika äitis helmoihin.tuollanen joku mettämökissä oleva luuseri. Sulla ei varmaan ole mitään tutkintoa eikä koulutusta kun täällä aina hermo pinnassa pyörit. Kela elättää. Mitä saat kuussa käteen. Jämä rahaa. Ja sekin otetaan työtätekevien selkä nahasta. Häpeä yhteiskunnan elätti.
Joo VIKMAN KAATAKOON VAAN MIELIPITEET ITSELLEEN. Itse räävistelee itse täällä haarat levällään jatkuvasti ja näin aiheuttaa pahennusta ihmisten mielissä. Mutta ei yhtään välitä vaan enemmän ja enemmän lisää huonoa käytöstään. Nyt on sitten ensimmäisenä vaatimassa some kansalta kunnioitusta ja hyvää käytöstä mutta ei ole itse valmis millään lailla tulemaan vastaan. Kunnon ihminen ois jo hävennyt itseään mutta tämä röyhkeä muija ei muuta kuin lisää häkää pönttöön. Että älä tule tänne vaatimaan toisilta mitään vaan puhdista sinä itsesi ensin. Olet tosi kasvamaton ja pikku raukkis.
Raukkis siellä itse revittelee Erikan asiallista kommenttia
Ootko lesbo? Vaikutat semmoiselta.
Asiallista kommenttia. Näkee että et näe tämän akan kommentin taakse. Mutta sinunkin kirjoituksia kun seuraa niin en ihmettele että et näe mitään. Paljonko on älykkyys osamääräsi??
BRAVO. Kymmenen yläpeukutusta!!!!