Atlantin yli yksin purjehtiva Joel Harkimo jakoi karun videon veneestään!

Joel Harkimo aloitti 23. helmikuuta yksinpurjehduksen Atlantin yli Portugalin Cascaisista. Hänen tavoitteensa on saavuttaa Karibialla sijaitseva Antigua, jonne matkaa kertyy noin 7 400 kilometriä. Matkan arvioidaan kestävän noin 35 päivää.

Tämä purjehdus toimii tärkeänä harjoituksena Harkimolle, joka valmistautuu vuoden 2026 Golden Globe Race -kilpailuun. Kyseisessä kisassa purjehditaan yksin maailman ympäri ilman nykyaikaisia navigointilaitteita, mikä tekee siitä yhden purjehduksen vaativimmista haasteista.

Vaikeat olosuhteet

Nyt Harkimo on julkaissut videomateriaalia Atlantin ylitykseltään, ja näkymät ovat kaikkea muuta kuin rauhalliset. Rankkasade piiskaa merta, ja valtavat aallot heittelevät venettä rajusti. Keinutus on niin voimakasta, ettei tällaisiin olosuhteisiin kuka tahansa pystyisi sopeutumaan.

– Ootteko nähnyt tämmöistä ennen. Tulee niin paljon vettä ettei mitään järkeä! Joel sanoo videolla.

Kommenttiosio

Heräsikö ajatuksia? Kerro mielipiteesi. Tutustu kuitenkin sääntöihin.

Tilaa
Ilmoita minulle sähköpostilla
guest
0 Kommenttia
Tuoreimmat
Vanhimmat Eniten äänestetty
Inline Feedbacks
Lue kaikki kommentit

Lue seuraavaksi

SUOSITTUA
TUOREIMMAT

Uusimmat kommentit