Ylen toimittaja sai rasistista palautetta – Näin hän vastasi takaisin

Ylen toimittaja Sean Ricks juonsi itsenäisyyspäivänä Kohti Linnan juhlia -lähetystä yhdessä Alma Hätösen kanssa. Nyt Ricks paljasti Instagram-tilillään, että hän on saanut eräältä katsojalta asiatonta palautetta.

Ricks julkaisi kuvakaappauksen viestistä, jossa luki:

”Somali juontamassa Suomen itsenäisyyspäivän lähetystä. Sairasta touhua”

Ricks ei jäänyt sanattomaksi ilkeän viestin edessä.

– Ensiksi hyvää itsenäisyyspäivää. Minulla se vierähti ihanien työkavereiden seurassa. Entä sinulla?

– Toiseksi, jos haluat kirjoittaa rasistisesti, arvostaisin, että faktat ja suomen kielioppi ovat kunnossa.

Ricks myös muotoili saamansa törkypalautteen kokonaan uusiksi.

– Suomalais-afroamerikkalainen juontamassa Suomen itsenäisyyspäivän lähetystä. Sairasta touhua, Ricks kirjoittaa julkaisussaan.

Ylen juontaja avaa julkaisussaan myös juuriaan.

– Isäni juuret ovat alkujaan Nigeriasta, se on eri paikka kuin Somalia, mutta muotoilethan sen ensi kerralla parhaaksi katsomallasi tavalla, Ricks sivalsi.

Julkaisua on kommentoinut muun muassa Michele ”Minttu” Murphy-Kaulanen, joka myöntää myös saaneensa rasistisia viestejä.

– Jotenkin tutun oloista. Arvostan tätä sun postausta, Minttu kirjoittaa.

Ricks tunnetaan parhaiten Perjantai-ohjelman juontajana, joka palkittiin tammikuussa Venla-patsaalla.

Lue myös: Ylen Perjantai-ohjelma lopetetaan – Katsojat harmissaan: ”jään kaipaamaan”



Kommenttiosio

Heräsikö ajatuksia? Kerro mielipiteesi. Tutustu kuitenkin sääntöihin.

Tilaa
Ilmoita minulle sähköpostilla
guest
5 Kommenttia
Inline Feedbacks
Lue kaikki kommentit
aputoimittaja
aputoimittaja
7 kuukautta sitten

Toimittaja puuttui Suomen venäjäpolitiikkaan härskillä tavalla haastattelullaan venäläistä ”pussy-riot”
anarkistia. Venäläiset ovat syvästi ortodoksiuskovaista kansaa. ja härskillä tavalla rienaamalla pyhiä asioita aiheutti suurta surua, ja paheksuntaa ”pussy-riot” perfomanssillaan, Tolokonnikova joutui lähtemään maanpakoon saatuaan vankeustuoin ryhmänsä ohella, Nykyään ulkomailta on hyvä räksyttää venäjän hallinnolle… Tomittaja Sean Ricks pitäisi hyllyttää Ylen toimituksista….

:R.asisti fasisti
:R.asisti fasisti
8 kuukautta sitten

uli uli.. Voi voi voi voi kyynel

Irma Eräranta
Irma Eräranta
8 kuukautta sitten

Sean Ricks on fiksu kaveri.Tämä asiaton tyyppi taas on kaikkea muuta !

Esa Nykänen
Esa Nykänen
8 kuukautta sitten

Ylen toimittaja Sean Ricks on poliittinen häirikkö ja venäjän trolli. Hämmästyin hänen juotamaansa poliittis-uskonnollista ”pussy-riot” aktivistin maanpaossa asuvan Tolokonnikovan haastattelua. Tolokonnikova loukkasi venäläisortodokseja anteeksiantamattomalla tavalla, minkä seurauksena hänet tuomittiin vankeuteenkin. Vapauduttuuan hän häipyi ilkomaille lliittyen Venäjän vastaiseen oppositiotoimintaan.
Suomi on venäjän kanssakriitisessä poliittisessatilanteessa, eikä tänne kaivata ulkopuolisia suhteitteen hämmentäjiä. ”Pussy-riotista” on olemassa järjyttäviä, rienaavia videopätkiä edelleen katsottavissa. Tässä oli anteeksi pyynnön paikka….

Sanni
Sanni
8 kuukautta sitten

Hyvä Ricks! Kaikki julkkikset ja törkykommenttien saajat voisivat laittaa viestit esiin ja vielä lähettäjien tiedotkin….

Lue seuraavaksi

SUOSITTUA
TUOREIMMAT

Uusimmat kommentit