Sanna Marinista (sd) leviää somessa ajankohtainen ja hervoton meemi, jossa pääministeri poseeraa puoluetoverinsa, kansanedustaja Matias Mäkysen (sd) vierellä.
Kuva on otettu SDP:n vaaliohjelman julkistustilaisuudesta viime viikonloppuna. Kuvassa Marin ja Mäkynen pitelevät kylttejä, joihin on photoshopattu uudet tekstit.
Marinin kyltissä lukee ”Iloa, valoa ja Olavia”. Mäkysen kyltissä puolestaan ”Vieraissakäynti kulukorvauksiin”.
-Ilmoitus-
Molemmat ovat ajankohtaisia aiheita, sillä Marin kertoi viime vuonna juhlintakohun jälkeen kaipaavansa joskus synkkien pilvien keskellä iloa, valoa ja hauskuutta. Lisäksi helsinkiläisestä Teatteri -yökerhosta levisi salaa kuvattu video, jossa Sanna tanssi intiimisti laulaja Olavi Uusivirran kanssa.
Seiska taas uutisoi hiljattain perheellisen Mäkysen iskeneen baarista nuoren opiskelijan ja vieneen tämän asunnolleen.
Lue myös: Seiska: Näin kohukansanedustaja Matias Mäkysen vaimo kommentoi skandaalipaljastusta
Iltalehden tietojen mukaan Marinia ja Mäkystä pilkkaava meemi on peräisin elinkeinoministeri Mika Lintilän (kesk) Whatsapp-tililtä. Lintilä on väittänyt, että hänen tilinsä on kaapattu.
Keksustan Mikka Linttala kappasi tillini elen ilala noin kelo 03:58!!! Min en iknä levitäisi tättä kvuia!!! pic.twitter.com/Ua4DmNP1Qi
— Aleksi Valavuori (@Valavuori) February 10, 2023
Hehkutti Zelenskiä
Sanna oli innoissaan päästessään yhteiskuvaan Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyin kanssa.
-Ilmoitus-
– Minulta pyydetään usein yhteiskuvia ja eilen minulla oli vuorostani ilo pyytää yhteiskuvaa todellisen eurooppalaisen johtajan ja sankarin Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyin kanssa. Hän vieraili ylimääräisessä Eurooppa-neuvoston kokouksessa Brysselissä, Marin kirjoitti Instagram-tilillään.
Tuntuu jotenkin kortilta kun käy sodanaikana pyytämässä yhteiskuvia