Torstaina juhlittiin penkkareita, eli penkin painajaisia, kun lukioiden abiturientit siirtyivät lukulomalle valmistautumaan ylioppilaskirjoituksiin.
Penkkarit ovat perinteikäs tapahtuma, johon kuuluvat olennaisesti värikkäät penkkariasut, rekkojen koristelu lakanoilla ja kylteillä sekä karkkien jakaminen yleisölle.
Abit ilmaisivat perinteiseen tapaan mielipiteitään ajankohtaisista yhteiskunnallisista aiheista rekkojen kylteissä. Kritiikkiä saivat muun muassa valtiovarainministeri Riikka Purra (ps.) ja pääministeri Petteri Orpo (kok.).
Purra on kommentoinut viestipalvelu X:ssä hänestä tehtyä kylttiä, jossa lukee ”Ei riemulla rajaa kun Purran leikkaukset Mäkkärin kassalle ajaa. Miksi PS.”
Postauksessa on myös valokuva kyseisestä kyltistä.
– Kun kuulin tästä penkkarilakanasta, luulin, että siinä vastustettiin ajatusta, että joutuisi ostamaan Mäkkiruokaa jonkun paremman ravintolaruoan sijaan. Ihmettelin, että onpa erikoinen viesti abilakanassa, Purra kirjoittaa.
– Mutta siis siinä ollaankin huolissaan siitä, että pitäisi mennä töihin Mäkkäriin. Siis n. 19-vuotiaat abit ovat huolissaan töiden tekemisestä hampurilaisravintolassa. Tai irvailevat ajatuksella – minulle, joka siis olen ollut Mäkkärissä töissä. Mistä tuollainen ylimielinen asenne hyviä nuorten työpaikkoja kohtaan tulee? Onneksi tunnen muunkinlaisia nuoria, Purra päättää.
Kun kuulin tästä penkkarilakanasta, luulin, että siinä vastustettiin ajatusta, että joutuisi ostamaan Mäkkiruokaa jonkun paremman ravintolaruoan sijaan. Ihmettelin, että onpa erikoinen viesti abilakanassa.
— Riikka Purra (@ir_rkp) February 9, 2025
Mutta siis siinä ollaankin huolissaan siitä, että pitäisi mennä töihin… https://t.co/KpeGFPyeL6
Outo asia jos ei Purra kestä , julkinen ammatti oma valinta ja nuorilla siinä ihan sanoma… tämä hallitus ei ole saanut mitään muuta aikaiseksi kuin köyhtymistä jotta rikkailla menisi hyvin. Jos säästöjä pitää saada edustajat eivät lennä valtion piikkiin lentokoneilla eikä nosta isoja palkkioita olematta ja tekemättä jospa sieltä päästä säästöä myös isosti. Puolet pois ministerien palkat puolitetaan säästöä Suomelle koska suomella menee huonosti . Aloitetaan sieltä.
leikkuri-purra ei kestä arvostelua, palautetta eikä totuutta asioista!
itse kyykyttää huonotuloisia, vähäosaisia ja suurta osaa kansasta sit
ei kestä kun kritisoidaan! säälittävä reppana…kenkää vaan ja työkkäriin.
Abeilla ei ihan logiikka toimi, mutta mennee nuoruuden piikkiin. Aikuistuminen tuo uusia ajatuksia. Toki osa heistä valmistuu opposition copypasteautomaateiksi ilman suurempia ponnisteluita, mutta osasta tulee ihan kelpo kansalaisia.