Johanna Oraksen suru ei hellitä – julkaisi koskettavat kuvat Olivia-tyttärensä muistotilaisuudesta

Tyttärensä menettänyt taiteilija Johanna Oras kertoo musertavasta surustaan ja jakaa samalla kuvia Olivian muistotilaisuudesta.

Taiteilija Johanna Oras, 56, on julkaissut Instagramissa koskettavan kuvapäivityksen syyskuussa menehtyneen tyttärensä Olivia Oraksen muistoksi.

Olivia siunattiin haudan lepoon perjantaina 2. lokakuuta, päivänä, jolloin hän olisi täyttänyt 28 vuotta. Läheisten siunaustilaisuuden lisäksi perhe järjesti kaikille avoimen muistotilaisuuden kaksi päivää myöhemmin Koskella sijaitsevassa taidekartanossaan.

Lue myös: Olivia Oras olisi täyttänyt 28 vuotta – Anitra Ahtolalta pysäyttävä viesti

Johannan julkaisemissa kuvissa nähdään muun muassa kukkia, kynttilöitä, Olivian valokuvia sekä surupukuisia läheisiä.

Äidin tuore kirjoitus kertoo karulla tavalla siitä, millaista elämä on ollut ainoan tyttären kuoleman jälkeen.

– Selviytyykö surusta? En osaa sanoa. Kaikki tuntuu merkityksettömältä, turhalta, tuskaiselta. On vain suunnaton ikävä, kaipaus ja tyhjyys, Johanna kirjoittaa.

– Voi olla, että surusta selviytyy. Saattaa olla ,että joskus vielä voin sanoa jääväni eloon.

Lue myös: Olivia Oras siunattiin haudan lepoon – Johanna-äidiltä riipaiseva viesti

”Herään joka yö painajaiseen”

Oras kertoo näkevänsä öisin painajaisia tyttärensä viimeisistä hetkistä. Välillä voimia riittää arjesta selviytymiseen, välillä hän toivoo kaiken olevan vain pahaa unta.

– Herään joka yö painajaiseen, näen huoneen, jossa tapahtuu karmivia asioita. Näen rakkaan,ainokaisen tyttäreni taistelevan elämästään.

– Se herättää minut tähänkin aamuun ja on vain jaksettava.

– Tiedän, että Oliviakin taistelisi oikeuden puolesta, Johanna kirjoittaa.

Suruun sekoittuu myös vihaa ja katkeruutta. Johanna ja hänen puolisonsa Reijo Oras, 80, vaativat edelleen perusteellista selvitystä tyttärensä kuolemaan johtaneista tapahtumista.

– Surutyö jää toissijaiseksi kun on kerättävä kaikki voima oikeuden vaatimiseksi. Tarvitsemme kaiken tuen tähän, vaikka se ei tuo Oliviaa takaisin niin voimme vaikuttaa siihen ettei tällaista voi tapahtua enää koskaan, kenellekään, Johanna päättää kirjoituksensa.

Olivia Oras kuoli 27-vuotiaana syyskuun 3. päivänä. Hän menetti tajuntansa helsinkiläisellä Plastic Surgery Center -kauneusklinikalla ennen suunniteltua toimenpidettä. Poliisi tutkii tapausta törkeänä kuolemantuottamuksena.

Lue myös: Olivia Oraksen vanhemmat järkyttyivät uusista tiedoista: ”Käännämme kaikki kivet ja kannot”

Katso kuvia Olivian muistotilaisuudesta alta:

Mitä tunteita tämä herätti?

Kommenttiosio

Heräsikö ajatuksia? Kerro mielipiteesi. Tutustu kuitenkin sääntöihin.

guest
0 Kommenttia

Lue seuraavaksi

SUOSITTUA
TUOREIMMAT

Uusimmat kommentit