Tuure Boelius pahoitti mielensä kuntosaliyrittäjä PT Vatasen henkilökohtaisesta mielipiteestä koskien homoja: ”Kokeilkaa ensin sitä luojan valitsemaa tekniikkaa”

Ptvgym-kuntosaliketjun perustaja ja tubettaja Jooel Vatanen on viime kuukaudet tehnyt kovaa nousua suomalaisen Youtuben ja Instagramin kovimpaan kärkeen.

PT Vatasella on Instagramissa yli 91 000 seuraajaa ja Youtubessa yli 118 000 tilaajaa. Vatanen on suosittu etenkin nuorten miesten keskuudessa, ja häntä palvotaan seuraajien keskuudessa eräänlaisena ”alfana”, jolta löytyy tallistaan hienoja autoja ja moottoripyörä.

(Juttu jatkuu kuvan jälkeen)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jooel Vatanen (@ptvatanen) on

VASTASI KYSYMYKSIIN INSTAGRAMISSA

Jooel on uskovainen mies, jolla on vahvat mielipiteet perinteisistä arvoista. Vatasella on uskollinen seuraaja- ja fanijoukko, jotka seuraavat miehen jokaista liikettä tarkkaan. Jooel on hyvin aktiivinen Youtuben lisäksi myös Instagramissa, jossa hän esimerkiksi usein vastailee faniensa kysymyksiin.

Jooel oli jälleen viikonloppuna vastaillut seuraajiensa kyssäreihin Instagram-stooreissaan.

Yhdessä kysymyksessä Vataselta tiedusteltiin ”mielipide homoseksuaaleista?” Jooelin mielipide tähän kysymykseen nostatti jälleen kohun. Asiasta uutisoi ensin Seiska.

– Hmm… Kaikki puuhatkoon makuuhuoneissaan mitä haluaa, minä en ole sitä tuomitsemaan mutta kokeilkaa nyt ensin sitä luojan valitsemaa tekniikkaa, Jooel kirjoittti vastaukseksi Instagram-tarinassaan.

Mielipide homoseksuaaleista suututti Tuure Boeliuksen

Laulava tubettaja Tuure Boelius, 19, on jälleen ottanut kantaa muiden mielipiteisiin. Nyt Tuure on hyökännyt aggressiivisesti Vatasen kimppuun, ja väittää kommenttia ”homovastaiseksi”. Tuurella oli hiljattain somesota meneillään myös Päivi Räsäsenkin kanssa samasta aiheesta.

Tuure julkaisi eilen maanantaina kuvan Vatasen Instagram-tarinasta, ja haukkui hienoilla autoilla huristelevan Vatasen juntiksi, jonka pitäisi ryhdistäytyä.

– Miten paljon yksi homofobinen kommentti voikaan vaikuttaa mun ajatuksiin kyseisestä ihmisestä, Tuure Boelius kirjoitti.

– Miten noin vaikutusvaltainen ihminen, joka on varmasti tosi monen nuoren ihmisen esikuva, päätyy herran vuonna 2020 kysymykseen homoista tai homoseksuaalisuudesta, jos hän ajattelee niistä asioista noin? Miten hän on päätynyt siihen, että on ok laittaa noin homofobinen vastaus tohon kysymykseen sadoilletuhansille seuraajille? Tulen vain todella surulliseksi tällaisesta, Tuure jatkoi.

– Jotenkin se, kun Vatasen kanava tavoittaa niin monta nuorta, ja kuinka iso merkitys sillä olisi, jos hän olisi vaikka vastannut, että se on ihan sama millainen olet. Olet hyvä just tuollaisena. Sillä olisi ihan älytön merkitys. Voisi auttaa minkä tahansa ikäistä tyyppiä olemaan oma itsensä.

– Mutta ei, kun ollaan tällaisia saatanan juntteja ja puhutaan homofobisia… Ihan oikeasti, ryhdistäydy!, Tuure saarnasi Vataselle.

KUVAKAAPPAUS INSTAGRAM

Loppuyhteenveto

Vuonna 2020 pitäisi jokaisen antaa kertoa oma mielipiteensä asiasta kuin asiasta. Ei legendaarisen rallikuski Ari Vatasen veljenpoika Jooel Vatanenkaan kommentoi julkisesti Tuure Boeliuksen mielipiteitä tai kannanottoja. Tuntuu kieltämättä vähän siltä, että Tuure hakee itselleen huomiota Vatasen nimellä. Mitä mieltä sinä olet? Jätä kommenttisi kommenttiboksiin!

Voit myös kirjoittaa aiheesta pidemmän kirjoituksen Gekkosen Vieraskynällä, julkaisemme parhaat teksit. Jos tekee mieli avautua, siirry lomakkeeseen tästä.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jooel Vatanen (@ptvatanen) on

Vatasen kuntosalibisnekset sujuvat ja uusia Ptvgymejä avataan jatkuvasti lisää. Jooel palkittiin hiljattain Creator Awards Finland -gaalassa vuoden yrittäjäksi sekä yleisön suosikiksi yli 35 000 äänellä.

Suosiosta kertoo myös se, että Vatanen vieraili pari viikkoa sitten MTV3:n Posse-viihdeohjelmassa.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jooel Vatanen (@ptvatanen) on

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jooel Vatanen (@ptvatanen) on

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jooel Vatanen (@ptvatanen) on

Vatasen talon pihaa koristaa muun muassa Lamborghini, pari Mersua ja moottoripyörä. Katso kuva alta (klikkaa nuolta kuvassa, ja näet toisenkin kuvan).

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jooel Vatanen (@ptvatanen) on

Kuvat:Instagram

Kommenttiosio

Heräsikö ajatuksia? Kerro mielipiteesi. Tutustu kuitenkin sääntöihin.

Tilaa
Ilmoita minulle sähköpostilla
guest
14 Kommenttia
Inline Feedbacks
Lue kaikki kommentit
Opel mies-oletettu
Opel mies-oletettu
2 vuotta sitten

Mielensäpahoittajia ja wokettajia riittää tässä maailmassa. Sairaaksi mennyt tämä maailma. RIP sananvapaus ja ihmisoikeudet.

Mintsi
Mintsi
4 vuotta sitten

Boelius on julkisuush**a, täys pelle.

Sananvapaus
Sananvapaus
4 vuotta sitten

En oikein tiedä mitä ajatella Vatasesta en seuraa missään somessa mutta mitä tulee tohon kommenttiin niin ei siinä mun mielestä mitään pahaa ollu tai homofobista vaikka Tuure Boeliuksen ”fanit” väittää muuta niin kyllä Vatasen kommentti on ihan aidosti jokaisen oikeus sananvapauden nojalla ilmaista mielipiteensä enkä saa mitenkään väännettyä siitä muuta eri asia jos olisi sanonut että homot ym vähimmistöt ei ansaitse olla olemassa. Tuure vois vaikka mennä ihan vaan kiltisti märisemään Niko Saarisen ja Joni Hessellgreenin kainaloon tai voisivat perustaa oman nyyhky kanavan jossa itketään jokaista kommenttia ja yritetään olla väkisin jotain muka julkkiksia niin ja tietysti voisivat ottaa mukaan vielä tän mauton nimisen tubettajan hänkin kuulemma väkisin tunkemas tyrkylle julkisuuteen ja aikamoinen mielensäpahoittaja jos joku sanoo vähän negatiivista lisäksi tekee yhtä huonoa musiikkia kuin Tuure ainut mikä sen erottaa muista on että kuulemma hetero

Minävaan
Minävaan
4 vuotta sitten

No voi hellanlettas sentään kun tämä pikkupoika tekee itsestään julkkista ihan väkisinkin. Tunkee ihan väkisinkin palstoille milloin milläkin mielensäpahoittamisella, jokin aika sitten hän opetti Päivi Räsäselle, kansanedustajalle entiselle ministerille kuinka tämän täytyy elää ja puhua niin, että se sopii tälle pikkumiehelle.
Voi voi kyllä täytyy ihmetellä onko tätä poikaa kasvatettu lainkaan, onko kerrottu, että varsinkin vanhempia ihmisiä pitää kunnioittaa. En toki tarkoita, että kaikesta pitäisi olla samaa mieltä, mutta viimeisenä asiana ei siitä pidä mennä millekkään palstoille riekkumaan!
Tuure Boelius ei kaikkien ihmisten tarvitse olla”julkkiksia” vaan kyllä ”taviksenakin” on ihan hyvä ja mukava olla!
Mitäs jos menisit takaisin kouluun ja sen jälkeen opiskelisit itsellesi ihan oikean ammatin, silloin voisi olla vaikkapa niin, että sinua kutsuttaisiin ihan oikeisiin ”pippaloihin” ja pääsisit sitten ihan oikeasti lehtien sivuille ihan oikein asiasta.
Tee ryhtiliike ja yritä edes kasvaa mieheksi!

Simo Peltoperä
Simo Peltoperä
4 vuotta sitten

Tuure on pikkupoika, joka yrittää liittyä tähän yhteiskuntamme ”ajatuspoliisit” yhteisöön (lue vihervassarit) Vatanen edustanee enemmän, onneksi, vielä suomalaista miestä. Lausukoon jokainen aivan vapaasti mielipiteensä mutta muistakaa äänestää 😉

Jaska Jokunen
Jaska Jokunen
4 vuotta sitten

Mene Tuure itkemään Antti Tuiskun kainaloon, yhyy 😀

Sellanen sankari
Sellanen sankari
4 vuotta sitten

Ite oon sitä mieltä et tota Tuure vai mikä onkaan niin ei kaikapaa kukaan vois lopettaa ton turhan julkisuuden hakemisen toisten kustannuksilla ja oon Vatasen kans samaa mieltä Tuure pitäs päästä vähän pois sisältä äitin ruuilta et oppis oikeen elämän

Jep
Jep
4 vuotta sitten

Jooel ois voinut valita sanansa paremmin. Niin kuin tuossa mainittiin” paljon nuoria seuraajia”. Julkisuuteen liittyy vastuu.

Maalaisjärki
Maalaisjärki
Vastaa  Jep
4 vuotta sitten

Eiköhän se kasvatus vastuu kuulu vanhemille eikä millekkään somejulkkiksille

Boretabletti
Boretabletti
4 vuotta sitten

Selvää huomion hakua. Mielensäpahoittajalta raivostuttavaa marinaa samallalailla kun homoilla oikeus olla homoja on oikeus myös sanoa mielipide vaikka sei mielyttäisi. Antaahan Jooel silti homojen olla homoja vaikkei nyt erityisemmin sitä arvosta.

Jokke
Jokke
4 vuotta sitten

Ei hän tossa Vatasen sanomisesta ollut mitään pahaa, ainoastaan kehotus kokeilla luojan luomaa ensin.
Tuure vois ottaa tiskin pois suusta ruveta mieheksi.

maikku
maikku
Vastaa  Jokke
4 vuotta sitten

Kyllä Tuure on turhamainen mielensäpahoittaja! Vatasen puheet ihan ok.

Morpho
Morpho
4 vuotta sitten

Tuure on turhin julkkis, jolla ei ole mitään annettavaa, ratsastaa vain sillä, että kuuluu vähemmistöön.

Raisa
Raisa
4 vuotta sitten

Kyllä.. Loppuyhteenveto oli oikeata asiaa!!!.. Nämä ’pilipalit’ luulevat että kun kaikki ajattelee kun he niin maailma on pelastettu.

Lue seuraavaksi

SUOSITTUA
TUOREIMMAT

Uusimmat kommentit