Rappiostriimaaja Iida-Sofian kuoleman jälkeen kova vaatimus – oma isä mukana

Rappiostriimauksen kieltämikseksi on laadittu kansalaisaloite.

Gekkosen toimitus sai tiistai-iltana (27.10.) sähköpostitse tiedon kansalaisaloitteesta, jossa vaaditaan haitallisten rappiostriimien kriminalisointia.

Perjantaina (23.10.) päivätyssä aloitteessa esitetään, että esimerkiksi väkivallalla, ihmisten nöyryyttämisellä ja eläinrääkkäyksellä rahastamisesta suorissa lähetyksissä voitaisiin jatkossa tuomita vankeuteen.

Iida-Sofian Tommi-isä mukana aloitteessa

Aloitteen viiden vastuuhenkilön joukosta löytyy myös kotkalainen Tommi Heimonen, joka on viime viikolla menehtyneen rappiostriimaaja Iidasofyan, oikealta nimeltään Iida-Sofia Heimosen isä.

Iida-Sofia menehtyi oman käden kautta tiistaina (20.10.) vain 23-vuotiaana. Viisi päivää aiemmin hän oli vahingoittanut itseään vakavasti suorassa TikTok-lähetyksessä.

Kansalaisaloite on päivätty vain kolme päivää hänen kuolemansa jälkeen.

Lue myös: Rappiostriimaaja Iida-Sofia Heimonen, 23, on kuollut

Mallia Puolasta

Aloitteessa vaaditaan Suomeen Puolan kaltaista lainsäädäntöä. Puolassa haitallisten rappiostriimien levittämisestä hyötymistarkoituksessa voi saada jopa kolme vuotta vankeutta ja alaikäisiin liittyvissä tapauksissa jopa viisi vuotta.

Jotta aloite etenisi eduskunnan käsittelyyn, sen on kerättävä vähintään 50 000 kannatusilmoitusta. Juttua kirjoitettaessa aloite oli saanut 39 kannatusilmoitusta. Aloitteen allekirjoittaminen edellyttää vahvaa tunnistautumista.

Voit tutustua kansalaisaloitteeseen tästä.

Lue myös: Kielletäänkö rappiostriimaus myös Suomessa? Puolassa otettiin jo kovat keinot käyttöön

Mitä tunteita tämä herätti?

Kommenttiosio

Heräsikö ajatuksia? Kerro mielipiteesi. Tutustu kuitenkin sääntöihin.

guest
0 Kommenttia

Lue seuraavaksi

SUOSITTUA
TUOREIMMAT

Uusimmat kommentit