UFC-lupaus Magamed ”Maga” Gadiev, 20, nappasi lauantai-iltana voiton Helsingin jäähallissa, kun hän kohtasi ammattilaisnyrkkeilyssä 47-vuotiaan Niklas Hyvärisen. Monien mielestä ottelu oli koko illan selvin epäsuhta, eikä Hyvärisellä nähty olevan juuri minkäänlaisia mahdollisuuksia pärjätä nuoremmalle Gadieville.
Kaksikolla oli taustalla myös pientä vääntöä ja pään aukomista puolin ja toisin ottelun lehdistötilaisuudessa.
Rivo liike kesken ottelun
Gadiev kohahdutti ottelussa myös erikoisella tempullaan. Kolmannessa erässä hän säntäsi Hyvärisen selän taakse tämän ollessa polvillaan kanveesissa ja esitti varsin härskin liikesarjan.
-Ilmoitus-
Tilanne sai yleisöltä välittömän reaktion, ja Gadiev joutui kuuntelemaan kovaäänistä buuausta.
Maga puolusteli ottelun jälkeen tekoaan.
– Jos lehdistötilaisuudessa kasvojeni ja etnisyyteni haukkuminen on normaalia, niin miksi minä en voi täällä tehdä show’ta. Tilanne on nyt 1–1, Gadiev sanoi mikrofoniin kehähaastattelussa viitaten aiemman lehdistötilaisuuden tapahtumiin.
Gadievin ja Hyvärisen välinen nokittelu on ollut kovaa jo ennen ottelua. Maga on nimitellyt Hyväristä invalidiksi, kun taas Hyvärinen on ivannut Gadievin kasvoja ja tölvinyt myös tämän kielitaitoa.
Katso tilanne Instagram-videolta tai täältä.
Immun kommentti
Immu sivusi IFC:ssä nähtyä perseilyä Ilta-Sanomille.
– Mitään perseilyä en hyväksy kehässä. Tuommoiset pitää kitkeä vittuun tästä, Ilmén latasi lehdelle.
-Ilmoitus-
Immu voitti oman ottelunsa Aki Mannista vastaan kolmannen erän tyrmäyksellä. Ottelun jälkeen hän paljasti jäävänsä eläkkeellä kamppailulajeista.
– Tää nyt riittää. Inhottava olisi ollut jättää tollai se, Immu sanoi IS:lle viitaten Ice Cage 4 tyrmäystappioon Stagalalle.
– Kyllä mä kuitenkin tiedän, että mä pystyn vielä myllyttään, hän vielä totesi.
-Ilmoitus-