Kaksinkertainen maailmanmestari! Maga iski MM-kultaa Malesiassa

Gadiev nappasi komean voiton MM-kisoissa ja on nyt kaksinkertainen thainyrkkeilyn maailmanmestari.

Thainyrkkeilijä Magamed ”Maga” Gadiev on voittanut alle 24-vuotiaiden maailmanmestaruuden Malesiassa.

Gadiev otteli alle 91-kiloisten sarjassa. Semifinaalissa suomalaisen oli määrä kohdata Jordanian Sameer Khreis, mutta vastustaja ei ilmestynyt ottelemaan. Näin Gadiev eteni finaaliin luovutuksella.

Finaalissa homma ei kuitenkaan ratkennut ilman taistelua. Vastaan asettui Venäjän Maksim Jusupov, jonka Gadiev kukisti pistein.

Maga on tuttu suomalaisille myös Ice Cage -tapahtumista.

MM-kulta on Gadieville jo uran toinen. Hän voitti vuosi sitten Turkissa thainyrkkeilyn maailmanmestaruuden alle 23-vuotiaiden sarjassa.

Lue myös: Raju välikohtaus! Ice Cage -tähti Magamed ”Maga” Gadiev tyrkkäsi naisen mereen Helsingissä! – Video

Maga on tuttu myös kohuotsikoista. Maaliskuussa Gadiev kuohutti IFC-kehässä, kun hän teki vastustajansa Niklas Hyvärisen takana nylkyttävää liikettä kesken ottelun. Aiemmin tässä kuussa Gekkosen uutisoi ensimmäisenä, että Gadiev työnsi naisen mereen Helsingissä ravintolaillan pääteeksi.

Kommenttiosio

Heräsikö ajatuksia? Kerro mielipiteesi. Tutustu kuitenkin sääntöihin.

guest
0 Kommenttia

Lue seuraavaksi

SUOSITTUA
TUOREIMMAT

Uusimmat kommentit