Yrittäjä ja purjehtija Joel Harkimo on loppusuoralla Atlantin ylityksessään, mutta matkan viimeiset päivät eivät suju ilman yllätyksiä.
Hän aloitti purjehduksensa Portugalin Cascaisista kohti Karibian Antiguaa ja on saapumassa perille huomenna. Jolle on päivittänyt sometilejään ahkerasti yli kuukauden kestäneen matkansa aikana, ja nyt hän kertoo merellä kohtaamistaan vaaroista.
Joel on jakanut tunnelmiaan Instagram-videollaan, jossa hän päivittää kuulumisiaan matkan varrelta.
– Saatiin hyvää haastetta tähän loppureissulle. Täällä Karibian päädyssä voi muodostua öisin niin sanottuja squalleja, jotka on sadepilviä, joista tulee tosi paljon tuulta ja vettä, hän kertoo.
– Ja pahimmassa tapauksessa ukkostakin, mutta nyt ei ollut ukkosta.
Joel kuvaa videota pimeydessä ja kertoo, että on kohdannut myrskyjä koko yön ajan.
– Välillä tuuli rauhoittuu hetkeksi, mut sit tulee seuraava.
Väsymys painaa
Joel on valmis menemään kannelle tarvittaessa. Hän ehti nukkua vain tunnin alkuillasta, kun sää oli vielä selkeä, ja nyt väsymys painaa raskaasti.
– Meinaan nukahtaa istualtani. Nyt on kyllä tosi tosi väsy.
Aamun koittaessa alkaa Joelin viimeinen päivä reissussa. Vaikka voimavarat ovat jo vähissä, hän uskoo selviävänsä koetuksesta.