Puoliksi kiinalainen ex-missi Shirly Karvinen on julkaissut Instagram-tilillään tekstin, jossa hän lataa suorat sanat hallituksen rasismikohusta.
– Se mitä viime aikoina on tullut ilmi meidän tän hetken hallituksen mielipiteistä ja arvomaailmasta on pelottavaa. Se tekee tosi surulliseksi, että ihmiset keillä on järjetön määrä valtaa ja keitä meidän kuuluisi katsoa ylöspäin on avoimen rasistisia sekä pyytävät sanoistaan anteeksi vasta pakonedessä, mikä kertoo paljon, Shirly kirjoittaa.
Aihe koskettaa Shirlyä, sillä hänellä on omakohtaista kokemusta rasismista.
– Olen itse kasvanut ilmapiirissä jossa mun erilainen tausta on ollut automaattinen merkki huonommuudesta kantasuomalaisiin verrattuna. Toivoisin, ettei lapset ja nuoret joutuisi enää nykyään kasvamaan häpeässä erilaisen taustansa takia.
Mutta jos meidän maan johto on tälläinen niin mitä esimerkkiä se näyttää? hän jatkaa.
Shirly kertoo saavansa yhä itsekin yhä päivittäin rasistisia sekä homofobisia kommentteja.
– Oon kovettanut itseäni sen verran, ettei tietyt puheet enää satuta mua niin kuin nuorempana ja halunnut uskoa, että isossa kuvassa asenteet tässä maassa ei ole niin radikaaleja. Välillä ihmisten asenteet tulee näkyviin muulla tavoin, viimeksi viikonloppuna tuntematon henkilö kertoi pitävänsä minusta tosi paljon vaikkakin hänen ystäväpiiri ei ymmärrä sitä, koska oon kiinalainen.
– Tämä henkilö ylpeänä kertoi pitävänsä siitä huolimatta. Hämmentävää, kuin sen pitäisi tehdä mut onnelliseksi, että musta pidetään mun ”puutteesta” huolimatta. Tämä tapahtuma on tosi kevyt moniin muihin kertoihin verrattuna kun oon kohdannut naamatusten suoraa rasismia elämäni aikana, Karvinen kirjoittaa.
– Pointtina havainnollistaa miten rasismi on edelleen tällä vuosikymmenellä aivan arkipäivää monelle. Tiedostan toki myös mun etuoikeudet enkä voi täysin ymmärtää mitä esim. maahanmuuttotaustainen ihminen kokee, varmasti pahempaa.
– Maan johdon tulisi olla vahvin ja äänekkäin joukko näyttämässä esimerkkiä nollatoleranssista rasismia, vihapuhetta ja väkivaltaa kohtaan. En ymmärrä politiikasta tarpeeksi, että pystyisin kunnolla lähteä argumentoimaan asiasta. Sen kuitenkin tiedän, että jokaisella tulisi olla arvokas, turvallinen ja hyväksytty olo taustasta riippumatta, Shirly päättää.
juurikin näin, olisko peiliin katsomisen aika orpot, purrat, hullu-ahot ym. natsismin ja rasismin kannattajat! HÄVETKÄÄ…
Eiköhän tässä vihervasemmistolla ja medialla ole lähtenyt nämä jutut lapasesta.
Orpo ei ole koskaan puhunut tai kirjoittanut rasistisia juttuja.
Purra ja Halla-aho ovat päästäneet suustaan ja kirjoittaneet typeriä juttuja. Jussi on saanut tuomionkin. En missään nimessä hyväksy rasismia, mutta eiköhän nyt ole meistä jokaisella peiliin katsomisen paikka. Etkö muka koskaan ole sanonut mitään väärää? Minä ainakin olen sanonut.
Eräs toimittaja kirjoitti väärää tietoa , syytti Essayahia ja Valtostakin natsiksi. Sotki asioita, pienellä präntillä parin päivän päästä pahoiteltiin iltasanomissa virheellistä tietoa. Tammenlehvän perinneliitto on perustettu veteraaniemme muistoksi ja Veljesapu järjestö on siihen kuuluva. Veljesapujärjestöön kuuluivat ne suomalaiset veteraanit, jotka olivat Saksassa jääkärikoulutuksessa. Taistelivat sitten muiden suomalaisten kanssa Suomen itsenäisyydestä itänaapuriamme vastaan. Eivät he olleet natseja, eivätkä tappaneet juutalaisia. Marinin hallituskin tuki 200000 eurolla Tammenlehvän perinneliittoa. Hieno juttu. Tammenlehvän perinneliittoon ei kuulu natsijärjestöjä kuten virheellisesti väitettiin.
Mutta kukapa ei joskus olisi sanonut tai tehnyt jotain typerää vihapäissään? Antti Lindtman on leikkinyt natsismilla. Al-Taen mielestä juutalaiset saa tappaa. Antti Rinteella on useitä rikkeitä ja rikostuomio. Kelpasi silti pääministeriksi. Kun sekaantui postijuttuihin niin ylennettiin eduskunnan puhemieheksi. Antti Kaikkosella on rikostuomio, kelpasi ministeriksi, kuten Harakkakin. Haavisto rikkoi lakia ja ylitti toimivaltansa ministerinä.
Eikö nämä ole moitittavia asioita?
En käsitä Purran vihapuheita enkä kenenkään muunkaan vihapuhetta ja natsikuvia. Olen sitoutumaton. Mutta tämä poliitikkojomme touhu on aivan järjetöntä. Marinin hallituksen jäljiltä on taloutemme kuralla ja soteuudistus on järkyttävä. Mutta meillä kaivetaan vanhoja asioita suurennuslasin kanssa, kun pitäisi laittaa maan asioita kuntoon.
Median tehtävä olisi puhua aina totta, mutta näin ei aina ole. Sitten ihmiset, jotka eivät osaa ajatella omilla aivoillaan uskovat kaiken. Median pitäisi penkoa tasapuolisesti kaikista poliitikoista ikävät asiat. Tai sitten tasapuolisesti jättää kaivamatta.
Sanonpa vaan, että se joka on synnitön heittäköön ensimmäisen kiven. Onko Shirly ihan viaton ja puhdas pulmunen?
Hallitus on eri asia kun sinä, tämä minä, minä ja rasistiset asenteet on juurisyy.
En hyväksy rasismia tai natsijuttuja, mutta niitä löytyy muiltakin kuin perussuomalaisilta. Enkä hyväksynyt rikostuomion saaneita ministereitäkään viime hallituksessa. Sehän oli häpeällistä sekin.
Hallituksen, kuten kansanedustajan pitäisi olla rikkeetön. Äänestäjien pitäisi olla valveutuneita ja miettiä ketä äänestää.
Oli hallituspohja mikä tahansa, maamme asiat on hoidettava kuntoon. Se nyt olisi tärkein asia.
Hallituksella pitää olla 100% luottamus ja uskottavuus jotta asiat menisivät edes jotenkin kuten niiden pitäisi mennä.
Orpo on täysin karismaton ja mauton, persut ne vaan turkkiapinaa ja mokkakikkeliä viljelevät, onko oikein?
En hyväksy tuollaista nimittelyä. Se on väärin. Enkä hyväksy rasismia.
Mutta näitä samanlaisia juttuja löytyy monen muunkin puolueen edustajilta. Persuilta varmaan eniten ja ovat vielä niin tyhmiä, että lataavat niitä someen.
Oliko edellinen hallitus 100 % luotettava? Monta ministeriä, joilla rikostuomio ja yksi rikkoi lakia ministerinä ollessa. Mitä mieltä olet tuosta?
Minulle on ihan sama, onko ministerit ja hallitus oikeistoa tai vasemmistoa. Tärkein asia on, että ovat osaavia, luotettavia ja hoitavat Suomen asioita parhaan kykynsä mukaan. Talous ja sote on kiireesti saatava kuntoon. Vanhukset on heitteillä, nyt eivät pääse enää kotihoidonkaan piiriin. Tänäänkin minulle on soitettu vaikka olen lomalla. Hätääntynyt kotihoidon työntekijä soitti.
Minusta on hyvä, että oppositio haluaa kokouksen mahdollisimman pian Riikka Purran asiassa. Mutta Orpoa en lähde haukkumaan. Hän on käyttäytynyt asiallisesti.