Entisen pääministerin Japanin-matkaan mahtui myös tavallista röhkivämpää seuraa.
Sanna Marin, 40, jakoi viikonloppuna Instagram-tarinoissaan suloisia hetkiä Japanista. Yhdellä videolla Marin istuu useamman pikkupossun ympäröimänä ja silittelee sylissään köllötteleviä täplikkäitä söpöläisiä.
Possut näyttävät viihtyvän Marinin hellässä huomassa mainiosti, eikä entisen pääministerinkään hymy hyydy.
– Tärkeimmät asiat ensin… 🤍, Marin kirjoitti yhden possukuvan yhteyteen englanniksi.
Lue myös: Sanna Marin nappasi tyttärensä mukaan Japaniin – julkaisi harvinaisia yhteiskuvia
Gekkonen kertoi jo aiemmin, että Marinin matkassa Japanissa on myös hänen Emma-tyttärensä. Gekkonen on huomannut myös, että Marinin luottokampaaja ja miesystävä Joni Willberg on myös julkaissut samaan aikaan Japanista kuvamateriaalia omalle Instagram-tililleen, joten on ilmiselvää, että myös Joni-kulta näyttää olevan Sannan matkaseurana.
Reissu ei kuitenkaan ollut pelkkä perheloma, sillä Marin markkinoi samalla kohua herättänyttä Hope in Action -kirjaansa, joka on ilmestynyt myös Japanissa.
Marinin matka Japanista jatkui tällä viikolla Portugaliin. Ensi viikolla ex-pääministerin on tarkoitus matkustaa Kanadaan.


Tästäkin Marin-vihaajat haukkuivat hänet. Kissakahvilat ovat rescue-kissoille koti, parempi kuin kadulla. Possukahvilat ovat minipossujen koti, ne ovat lemmikkejä, eikä niiden luonnollinen ympäristö ole vapaana luonnossa. Vai pitäisikö nämäkin possut laittaa ahtaaseen karsinaan hakattaviksi ennen teuraalle vientiä? Eläinsuojelijoiden kommentit villieläinten pyydystämisestä kahviloita varten on toki inhottavaa mutta mistä lähtien minipossut ovat olleet muka vllieläimiä? Tarkoitus oli taas vaan haukkua Sannaa. Ja possujen ilmeet eivät kovin kärsiviltä näytä.