IS: Niko Ranta-aho soitti asianajajalleen – kertoo olevansa huojentunut kahden vuoden tuomiosta

Katiska-huumevyyhdistä ja Sofia Belórfin puolisona tunnetuksi tullut Niko Ranta-aho, 33, tuomittiin tänään perjantaina 9.7 kahden vuoden vankeuteen Katiska 2 -vyyhdistä.

Syyttäjät vaativat Ranta-aholle 13 vuoden vankeustuomiota, mutta oikeuden mukaan, hänelle ei voitu antaa kovempaa rangaistusta, sillä Niko sai Katiska 1:stä 11 vuoden vankeustuomion. Rikoslain mukaan tuomio ei saa ylittää 13 vuotta, samaan aikaan tuomittavista eri rikoksista.

Lue myös: Niko Ranta-aho selvisi säikähdyksellä – vain kahden vuoden tuomio Katiska 2-jutusta – Siskon syytteet hylättiiin!

Niko on tyytyväinen tuomioon

Ranta-ahon asianajaja Hannu Kaitaluoma kommentoi Ilta-Sanomille Nikon olevan tyytyväinen lopputulokseen.

– Niko soitti minulle Jokelan vankilasta pian ratkaisun jälkeen. Hän oli huojentunut ja helpottunut.

– Saavutimme tavoitteemme. Olisin ihmetellyt, jos käräjäoikeus olisi päätynyt muunlaiseen ratkaisuun, Kaitaluoma kommentoi.

Syyttäjä valittaa

Erikoissyyttäjä Heli Vesaaja kertoo IS:lle, että tuomiosta valitetaan hoviin.

– Olemme valmiit menemään hovioikeuteen ja korkeimpaan oikeuteen, Vesaaja sanoo.

Sisko vapautui syytteistä

Nikon siskon syytteet törkeästä huumausainerikoksesta ja avunannosta törkeään huumausainerikokseen hylättiin kokonaan.

Siskon asianajajakulut 8 572,47 euroa oikeus määräsi maksettavaksi valtion varoista. Myös Nikon 34 954,58 euron asianajokulut määrättiin maksamaan valtion kassasta.

Katiska 2 -jutussa oli syytettynä yhteensä 15 ihmistä.

Tuomiot eivät ole lainvoimaisia.

Lue myös: Seiska: Niko Ranta-aho odottelee kirjepostia vankilaan naisilta: ”Sinkkuna tässä mennään!”

Lue myös: Seiska: Niko Ranta-aho sai lämpöhalvauksen Jokelan vankilassa – ambulanssi paikalle

Kuvat:Instagram

Kommenttiosio

Heräsikö ajatuksia? Kerro mielipiteesi. Tutustu kuitenkin sääntöihin.

Tilaa
Ilmoita minulle sähköpostilla
guest
2 Kommenttia
Inline Feedbacks
Lue kaikki kommentit
K
K
4 vuotta sitten

Käräjäoikeus noudattaa Suomen rikosLAkia päätöksissään… Syyttäjät syyttää hamaan tappiin, työtä heille ja samalla palaa veronmaksajien rahaa hukkaan

Ihmetystä riittää
Ihmetystä riittää
Vastaa  K
4 vuotta sitten

Suomen rikoslakia tulisi uudistaa. Suosii liikaa rikollisia. Kun teet rikoksia niin kannattaa tehdä niitä kunnolla. Tuomio ei juurikaan kovene. Enkä nyt pelkästään Nikoa tarkoita.

Lue seuraavaksi

SUOSITTUA
TUOREIMMAT

Uusimmat kommentit