Kerttu Niskanen päättää pitkän hiihtouransa 20 ammattilaisvuoden jälkeen.
Maastohiihtäjä Kerttu Niskanen kertoi hiihtouransa päätöksestään somessa.
– On tullut aika päättää tämä upea matka ammattiurheilijana.
Niskanen kertoo uralle mahtuneen voittoja, onnistumisia, elämyksiä, haasteita ja pettymyksiä.
– Olen nauttinut ihan äärettömän paljon treenaamisesta ja kilpailemisesta sekä omistanut intohimoisesti jokaisen päivän hiihdolle. Nyt on aika antaa tilaa muulle.
Lue myös: Wau! Hiihtäjä Kerttu Niskanen kaahaa nykyään megahienolla ökyautolla! – Katso kuvat!
Hän kiittää julkaisussaan perhettään, läheisiään, yhteistyökumppaneitaan ja hiihtokavereitaan.
Erityiskiitoksen saa puoliso ja valmentaja Juho Mikkonen.
– Isoin kiitos Juholle, joka on jakanut kanssani tätä elämää ja valmentanut minua tuloksellisesti parhaat vuodet.
Niskanen päättää viestinsä haikeissa tunnelmissa.
– Haikeudella ja kiitollisuudella jätän kilpauran taakse, mutta innolla odotan mitä tulevaisuus tuo.
Lue myös: Hiihtäjä Kerttu Niskanen treenaa miehensä alusvaatteissa – ”Juhon boxerit on pelastanu monta päivää”
Niskasen päätös keräsi runsaasti viestejä myös urheilupiireistä ja julkisuudesta.
Hiihtäjäkollega ja pitkäaikainen kilpakumppani Krista Pärmäkoski kirjoitti:
– Uusia hienoja hetkiä kohti!
Ruotsalainen hiihtotähti Frida Karlsson kommentoi:
– Lycka till.
Kertun veli, hiihtäjä Iivo Niskanen, reagoi julkaisuun sydämellä.
Ampumahiihtolegenda Kaisa Mäkäräinen kirjoitti:
– Kepa! Kiitos ja kaikkea ihanaa jatkoon! Onneksi hiihto ei lopu vaikka huippu-urheilu-ura päättyykin.
Myös Suomen olympiajoukkue kiitti Niskasta:
– Kerttu. Miten upeita ja tunteikkaita hetkiä oletkaan tarjonnut suomalaiselle urheilukansalle vuosien varrella. Kiitos!
Autourheilija Emma Kimiläinen kirjoitti:
– Onnittelut mielettömän upeasta urasta ja kiitos monista sykähdyttävistä urheiluhetkistä, joita olet meille kaikille tarjoillut!
Hyvinvointivalmentaja Karita Tykkä kommentoi:
– Olet huikea! Kiitos ja kaikkea parasta jokaiseen hetkeen. Toivottavasti kohtaamme jossain matkan varrella taas.
Julkkisokki Harri Syrjänen puolestaan veisteli:
– Kepa, isolla tulevaisuutta kohti ja muista levätä ekat pari vuotta.
Mediapersoona Aleksi Valavuori kirjoitti:
– Kiitos Kepa.
Vanhemmilta koskettava viesti
Myös Kertun isä Eero Niskanen jätti julkaisuun koskettavan viestin, jonka hän allekirjoitti yhdessä Kertun äidin kanssa.
– Rakas Kerttu. Ammattiurheilijana teit hienon urheilu-uran, emme vaihtaisi siitä päivääkään pois. Kiitos, että saimme olla siinä mukana! – Äiti ja Isä.
Niskanen päättää uransa viiden olympiamitalin voittajana. Viimeisen arvokisamitalinsa hän nappasi viime talvena Milano-Cortinan olympialaisissa, jossa Suomi hiihti pronssille naisten viestissä. MM-kisoista Niskasella on lisäksi kaksi viestipronssia. Maailmancupissa hän voitti urallaan kahdeksan henkilökohtaista osakilpailua.
Lue myös: IS: Kerttu Niskanen laittaa hiihtouransa Linnan juhlien edelle – ”Haluan pysyä terveenä”