Kalle Palanderilta iso uutinen: ”Olen päättänyt…”

Kalle Palander tekee paluun nyrkkeilykehään.

Alppihiihtolegenda Kalle Palander, 49, aikoo otella vielä kerran nyrkkeilykehässä.

Palander kertoi päätöksestään sunnuntaina julkaistussa Gämblers Cast -podcastissa. Hän debytoi nyrkkeilyssä kesäkuussa Tallinnassa, missä hän tyrmäsi Aleksi Valavuoren toisessa erässä.

Lue myös: Kalle Palander tyrmäsi Aleksi Valavuoren

Heti ottelun jälkeen Palander oli varma, ettei halua enää koskaan hanskoja käteensä.

– Olin päättänyt silloin, että en enää ikinä ottele, enkä laita nyrkkeilyhanskoja käteen. En halua enää, Palander kertoo.

Mieli muuttui kuitenkin nopeasti. Jo muutaman viikon kuluttua uusi ottelu alkoi jälleen houkutella.

– Minä päätin, että ei saatana, pitäisikö minun lähteä vielä yksi matsi ottamaan.

Palander viittasi podcastissa myös aiemmin julkisuudessa puhumaansa alkoholinkäyttöönsä. Hän kertoi etsineensä vastauksia ”lasin pohjalta”, mutta päätyneensä siihen, että uusi tavoite voisi löytyä nyrkkeilykehästä.

– Kyllä minä olen päättänyt, että lähden vielä yhteen matsiin, Palander vahvisti.

Seuraavan ottelun vastustajaa tai ajankohtaa ei ole vielä kerrottu.

Lue myös: No tottakai! Näin Kalle Palander vastasi Immun haasteeseen

Palanderin edellinen ottelu käytiin Beazt Fight Nightissa, mutta tapahtuma näyttää sittemmin jääneen historiaan. Sen Instagram-tili on vaihtunut B2 Fightiksi, ja beaztfight.com-sivustolla lukee enää: ”Kiitos kaikille!”

Beazt Fight oli aiemmin myös Poliisihallituksen selvityksessä mahdollisen rahapelimarkkinoinnin vuoksi, sillä tapahtuma käytti samaa nimeä ja logoa kuin Beazt Casino.

Mitä tunteita tämä herätti?

Kommenttiosio

Heräsikö ajatuksia? Kerro mielipiteesi. Tutustu kuitenkin sääntöihin.

guest
0 Kommenttia

Lue seuraavaksi

SUOSITTUA
TUOREIMMAT

Uusimmat kommentit