Joel Harkimo purjehti yksin Atlantin yli yli kuukauden kestäneellä matkalla, joka päättyi maaliskuun lopulla. Hän kertoo kokemuksestaan Efter Nio -ohjelmassa 28. huhtikuuta.
Joel kuvaa ohjelmassa, kuinka ensimmäiset näkymät maasta saivat tunteet pintaan, ja hän muistelee soittaneensa vanhemmilleen itkien. Purjehdus vahvisti hänen itseluottamustaan ja toi esiin uudenlaisen ilon selviytymisestä.
– Olen paljon itsevarmempi, positiivisempi ja lujempi, hän paljasti tv:ssä.
Matkan vaikein hetki oli suru-uutinen kotimaasta: setä Roy ”Rolle” Harkimon menehtyminen syöpään. Viestin välitti Joelin serkku Amanda Harkimo. Joel kertoo Rollen ja tämän perheen olleen hänelle erittäin läheisiä.
– Oli oikeasti todella vaikeaa olla siellä yksin silloin. Koko perhe kokoontui yhteen, ja he surivat ja tukivat toisiaan. Minä olin yksin veneessä ja tuijottelin kattoon. Se oli henkisesti hyvin raskasta, mutta vahvisti.
Jolle kertoo saaneensa paljon voimaa Amandan sanoista.
– Sanoin hänelle, etten tiedä miten selviän loppureissusta. Hän sanoi, että isä on siellä sinun kanssasi. Hän on purjehtija ja haluaa että onnistut. Anna mennä. Sain siitä niin paljon voimaa, että jaksoin jatkaa. Omistin reissun Rollelle, Joel kertoo.
Etäyhteydellä hautajaisissa
Satelliittiyhteyden avulla Joel pystyi osallistumaan Rollen hautajaispäivään etänä.
– Veljeni soitti WhatsApp-videopuhelun. En halunnut missata sitä.
Atlantin ylitys oli osa Joelin valmistautumista vuoden 2026 Golden Globe Race -yksinpurjehduskilpailuun maailman ympäri.
Lähde: Katso