Juontaja Vappu Pimiä lenkkeili äitienpäivänä mökkitiellään Salossa. Pian Pimiän näkökenttään ilmestyi kuollut kyykäärme. Vappu kertoo, että hänen aviomiehellään Erkki Metsolalla (Teemu ”mysteerimies” Huuhtasella) on käärmepelko.
-Onneksi mysteerimies ei ole mukana lenkillä, Vappu kertoo Instagram tarina-osioonsa julkaisemallaan videolla, jossa hän kuvaa kuollutta kyytä.

Pian Vappu törmäsi toiseenkin kyyhyn lenkillään. Tällä kertaa elävään otukseen.
-Ja toinen suoraan täs meidän mökkitiellä. Toi taitaa olla kyy! Vappu kailottaa videolla, ja naapuritkin tulevat ihmettelemään käärmestä.
Seuraavassa tarinavideossa Vappu kuvaa järkyttyneen näköistä Teemua, joka on juuri kuullut kauhukertomuksen käärmeistä.
-Kerroin hänelle juuri mitä näin, Vappu kertoo kameralle. Samalla pariskunta pohtii miten käärmeet saisi karkotettua tontilta.
Seuraavaksi Vappu ja Teemu lähtevät koko perheen voimin noutamaan autolla Vapun aiemmin bongaamaa kuollutta käärmettä. Pariskunnan plääninä on polttaa kuollut kyy omassa pihassa, sillä tästä lähtisi sellainen lemu, joka karkottaisi muut käärmekset kauas pois perheen mailta ja mannuilta.
-Mietittiin vähän näitä keinoja, niin nyt sitten lähdetään hakemaan se yliajettu kyykäärme, Vappu selostaa videolla.
-Sehän on vanha konsti, että kun sen polttaa niin siitä lähtee hajua… Jokainen keino on nyt käytettävä koska, Erkki (Teemu) ei ole käärmeiden ystävä, jos se ei ole vielä käynyt selväksi, Vappu höpöttää.
Seuraavaksi perhe saapuu kyyn luo, ja pariskunnan tytär noukkii kuolleen eläimen ämpäriin pihtejä apuna käyttäen.
Seuraavassa tarinassa on meneillään operaatio ruohonleikkaus. Teemu on ryhtynyt ajamaan koko mökkitontin nurmikkoa lyhyeksi, jottei käärmeet pääse piiloutumaan pihapiiriin. Nurmikkoa ajetaan sileäksi kahden ruohonleikkurin voimin. Ajettavaa ruohonleikkuria käyttää pariskunnan tytär, Teemun rehkiessä hiki päässä työnnettävän mallin kanssa.
-Apua ettei se noita mun marjapuskia vedä, hyvänen aika, Vappu kauhistelee mysteerimiehen touhuja.
Lue myös: Vappu Pimiä ja ”Metsolan Erkki” viettävät tinahääpäivää – Vappu sonnustautui vanhaan hääpukuunsa: ”Vähän teki tiukkaa” – Kuva!
Myöhemmin käärme poltetaan mökkipihan notskissa.
-Toivotaan että siitä tulee semmonen tuoksu…Vappu sanoo Teemun laittaessa kuollutta matelijaa nuotioon.
-Miten niin tuoksu!? perheen tytär huudahtaa taustalla.
-Lemu, Vappu korjaa.
Rauhallinen mysteerimies ei videoilla tuttuun tapaansa sano sanaakaan. Tekee vain työtä käskettyä, ja jättää puhumisen vaimolleen, jolta se luonnistuu helposti.

Toivotaan ettei perheen pihaan luikertele enää ei-toivottuja vieraita!
Lue myös: Vau mikä mökkiterassi! Vappu Pimiä ja mysteerimies nauttivat kevätauringosta! – Kuva
Eikö tuo osaa olla edes lomallaan näkymättä lehtien palstoilta.Tosi TYRKKY.On joka ohjelmassa.Joka mainoksessa.Ja lehdissä.Pitäisit jo loppuvuoden lomaa ja antaisit myös meille lomaa sinusta.Tekopirteys on ärsyttävää.
Tuo mysteerimies nimitys on tosi typerää. Minusta hän on ihan tavallinen mies. Ihmettelen vaan miten kestää tuota naista, joka nauraakin kuin hevonen. Iso harteikas nainen, jolla ei ole edes vyötäröä.
tosi on, meillä vaihdetaan heti kanavaa kun ton naamari ärsyttävän äänensä kanssa ilmestyy ruutuun!
Ääni ja naurukin on karmeeta tuolla eurolla.
Huoh, muokatuin kuvin tullaan kärmeksistä kertomaan. Poistuisi nyt takavasemmalle tuokin tyrkky.
niin, kyllä on köyhää julkisuuden hakua jälleen!
alkaa tämänkin tekopirteän jutut olemaan väsyneitä väkisin hakemista.
Mikä ihmeen mysteerimies. Lopettakaa tuo höpötys.0
Lättyskii. Anna Vapun ja Teemun olla!
lättyskii, jotenkin kuulostaa tutulta?
teemu, mysteerimiehelle on sit löytynyt nimikin…wau!
Ja hieno nimitys, mysteerimies. Pimiän keksimä.
Onhan tuokin yksi tapa yrittää saada julkisuutta. Nainenkin on niin älyttömän iso ja harteikas vyötäröstä puhumattakaan.