Terveysongelmista viime aikoina kärsinyt Helena Ahti-Hallberg kertoo iloisia uutisia Instagram-tilillään.
Helenan ja hänen puolisonsa Eric Hallbergin Espanjan asuntoon on saatu vihdoin sähkösopimus.
– Vihdoinkin Espanjan kodista positiivisia uutisia. Meillä on sähkösopimus! Ei siis sähköjä vielä, mutta pian on kynttilä elämä ohi, Helena iloitsee.
Espanjan byrokratia viivästytti sähköjen kytkemistä
Helena on aiemmissa julkaisuissaan kertonut useista sähköntoimitukseen liittyvistä ongelmista. Hän ja hänen miehensä ovat kohdanneet ajoittain erikoisiakin esteitä, jotka ovat viivästyttäneet sähkön kytkemistä heidän taloonsa.
– Kestää noin 2-3 kuukautta ennenkuin tässä talossa palaa lamput sisälläkin, Helena viestitti joulukuussa.
Tammikuussa pariskunta kohtasi lisää vastoinkäymisiä sähkösopimukseen liittyen.
– Nyt on ongelmaksi muodostunut se, että sähkölaitos tekee uudet sähkösopimukset niin, että sähkökaapit ovat talojen ulkoseinillä jotta niiden lukeminen onnistuu. Kaupunki taas ei anna lupaa tuhota kulttuurihistoriallisesti arvokkaan talon ulkoseinää sähkökaapilla! Siellä nyt kaupunki ja sähkölaitos keskenään kinastelevat. Kaukolukulaitteita ei ole, ulkoseinää ei saa porata, Helena kertoi tammikuussa.
Kaupungin ja sähkölaitoitoksen välinen kiista tuli päätökseen maaliskuussa.
– Taistelu sähkölaitoksen ja kaupungin välillä ratkesi vihdoinkin, kaupunki odotetusti voitti tämän erän. Sähkökaappi tulee talon sisälle ja hyvä niin. Pikkuisen hymyilyttää tuo amppeerimäärä, saadaan peräti yksi 20 tai 25 amppeerin sulake.
– Saa nähdä onko tulevaisuudessa föönin käyttö mikron kanssa samaan mahdotonta ja palaako sulake jos imuroin uunin ollessa päällä. Aika näyttää, Helena tuumi parisen viikkoa sitten.