Eilen sunnuntaina (16.3.) julkaistussa Gämblers Castin jaksossa pureudutaan muutaman viikon takaiseen kohuun, joka nousi ohjelman juontajan Kalle Palanderin törkykommenteista – ja johti lopulta hänen potkuihinsa Yleltä.
Nyt jo poistetussa podcast-jaksossa Palander kertoi muun muassa haaveilevansa strap-on-seksistä Kiira Korven kanssa.
– Laittais sellaisen strap-onin siihen ja vetää sitten vaikka perseeseen mua, Kalle naureskeli.
Nyt Gämblers Castia luotsaava Aleksi Valavuori kertoo, että tapaus on käyty läpi myös Kiira Korven kanssa, joka hänen mukaansa ”järkyttyi syvästi” Palanderin kommenteista.
Valavuoren mukaan sekä hän että Palander ovat keskustelleet asiasta Kiiran kanssa puhelimitse.
Lue myös: Aleksi Valavuoren kohupodcastin jakso poistettiin – Syynä Kiira Korpi!
Kalle vaitonainen Ylen potkuista
Tuoreessa jaksossa Palander kommentoi Yleltä saamiaan potkuja vain lyhyesti, sillä hän on sitoutunut olemaan puhumatta asiasta julkisesti. Hän paljastaa kuitenkin käyneensä Ylen kanssa useita pitkiä keskusteluja kohun ympärillä – mutta lopulta ainoaksi vaihtoehdoksi jäi työsuhteen päättäminen.
– Sovittiin, niin kuin siellä tiedotteessa luki, että ”hyvässä yhteisymmärryksessä” minä en jatka enää kommentaattorina kyseisessä firmassa, Kalle virnuili.
– Sovittiin myös sen jälkeen, että en mä aio sitä aihetta kommentoida millään tavalla, Kalle kertoo ja paljasti samalla, että hänen puhelimensa soi jatkuvasti kohun aikana.
Valavuori kertoo, että kohu vaikutti myös hänen elämäänsä.
– Mä voin kertoa, että mä en pystynyt tekemään mun duuneja, kun puhelin soi koko ajan, joissa kysyttiin ”mistä saadaan Palander kiinni”, Valavuori sanoo.
– Se oli iso ralli, myönnän sen, Kalle sanoo.
Kalle myöntää myös, että valtavaksi paisunut kohu tuntui hänestä pahalta.
– Se oli aivan järjetöntä. Kukaan meistä ei voinut kuvitella, että se paisuu niin isoksi, Palander sanoo.
Valavuori kysyi Palanderilta kokeeko hän joutuneensa ajojahdin kohteeksi.
– No kyllä siinä oli elementit siihen aika rajustikin, Kalle naurahtaa.
Anteeksipyyntö
Jakson lopussa Palander ja Valavuori pyytävät anteeksi Kiira Korvelta.
– Mä haluan tässä vielä erikseen pyytää Kiira Korvelta anteeksi, että olen pahoittanut mielesi, Kalle sanoo kameroille.
Valavuoren mukaan Kiira Korvelle tarjottiin mahdollisuus osallistua Gämblers Castiin keskustelemaan aiheesta, mutta hän kieltäytyi, vaikka kaikki kulut olisi luonnollisesti korvattu.
– Kiira valitsi, ettei hän halua meidän kanssa julkisesti keskustella, joka on Kiiran valinta ja se on ihan fine. Me käytiin hyvä keskustelu siitä aiheesta ja strap onista. Mä en edelleenkään ole samaa mieltä Kiiran kanssa siitä aiheesta, Valavuori toteaa.
– Mutta jos kerran Kiira Korpi on häntä itseään lainatakseni ”syvästi järkyttynyt”, ja sen enempää mä en avaa meidän keskusteluja, niin silloin minäkin pyydän pyydän sinulta Kiira Korpi anteeksi.
– Meidän tarkoitus ei missään nimessä ollut loukata sua. Meidän tarkoitus oli olla hauska, Valavuori sanoo lopuksi.
Katso jakso alta: