Purjehtija Joel Harkimolle kulunut vuosi on ollut erityisen rankka.
Ensin hän menetti setänsä Roy Harkimon. Tämän jälkeen hän erosi pitkäaikaisesta aviopuolisostaan Janni Hussista ja hiljattain hänen serkkunsa Oliver Harkimo, joka oli Royn ainut poika menehtyi.
Lue myös: Joel Harkimolta sydäntäsärkevä julkaisu
– Minulla on kuollut tänä vuonna kaksi tosi läheistä ihmistä, yksi äskettäin ja yllättäen. Ja sitten tuo ero. Niissä on ollut aika paljon käsittelemistä samaan aikaan, Harkimo kertoi sunnuntaina (3.4.) Instagram-videollaan.
– Olen päättänyt, etten aio jäädä sängyn pohjalle makaamaan. On pakko pysyä aktiivisena, hän jatkoi.
Videon lopussa Harkimo kertoi lukeneensa kaikki saamansa viestit, muttei ole voinut luonnollisesti vastata kaikille suuren viestimäärän takia.
– Iso kiitos, hän päätti.
Lue myös: Surun murtama Joel Harkimo avautui tuskastaan: ”aika paljon käsittelemistä…”
Nyt Joel on julkaissut uuden Instagram-tarinapäivityksen, jossa hän kiittelee jälleen saamistaan viesteistä.
– Viestejä on tullut taas niin iso määrä, että en kerkeä kaikille vastata. Jokaisen kuitenkin luen ja olen kiitollinen, Jolle kirjoittaa kolmen sydän sideharsoilla -emojin kera.
Päivityksen taustalla on kaunis merimaisema. Kuva on otettu ilmeisesti Harkimon ja Hussin yhteisen Sipoon-kodin takapihalla.
Janni ja Joel eivät ole toistaiseksi paljastaneet, miten asumisjärjestelyt eron jälkeen hoidetaan. Todennäköisesti Janni on kuitenkin lähtemässä Sipoosta, sillä talon tontin omistaa Joelin isä Hjallis Harkimo, joka asuu ex-pariskunnan naapurissa.
Viime aikoina Janni on ollut kiireinen rallin ja Jari-Matti Latvalan parissa, joten Joel on saanut pohtia ajatuksiaan rauhassa ja yksin erokodissaan.
