Bachelor Suomi -ohjelmassa toisensa tavanneet Joonas Kenttämies ja Monica Tor erosivat huhtikuun alussa. Kenttämies kertoo MTV Uutisille, että suhteen haasteiksi muodostuivat muun muassa asumisjärjestelyt: hän asuu Los Angelesissa ja Tor Suomessa.
– Rakkautta riittää ja haluamme toisillemme parasta ikuisesti. Kuitenkin olisi pitänyt tapahtua niin iso muutos: joko minä jään pysyvästi Suomeen tai että hän lähtisi Jenkkeihin. Siinä oli niin paljon väännettävää, ettei me semmoiseen oltu valmiita. Sitten jäinkin Suomeen talveksi, enkä lähtenyt takaisin Jenkkeihin jatkamaan uraani. Tein ensimmäisen askeleen, mutta se ei ollutkaan pidemmän päälle oikea ratkaisu, Kenttämies sanoo MTV:lle.
Pari kävi jonkin aikaa terapiassa, mutta päätti lopulta suhteensa huhtikuussa. Kenttämiehen mukaan he ovat nykyään hyvissä väleissä.

Joonas kommentoi MTV:lle myös nykyistä parisuhdetilannettaan.
– Olen sinkkuna, minulla ei ole todellakaan kiirettä. Olen viettänyt hyvillä mielin yksinään aikaa. Viikonloppuna festareilla oli hauska huomata, että se huomio on aikamoista. Jos haluaisin treffeille, vaihtoehtoja näyttäisi olevan paljon, hän kertoo.
Kenttämies kommentoi MTV:lle myös Instagramissa julkaisemaansa videota eron jälkeen. Aiemmin on kerrottu, että videolla hän kehotti ihmisiä harkitsemaan tarkkaan tosi-tv-ohjelmaan osallistumista, jos tavoitteena on löytää terve parisuhde.
– Näissä ohjelmissa luodaan tarkoituksella draamaa, joka aiheuttaa myöhemmin suhteeseesi hämmennystä, Kenttämies latasi videolla.
Kenttämies poisti videon myöhemmin, ja ilmaisee nyt katuvansa ulostuloaan.
– Siitä haluan sanoa, että olin silloin vähän katkerana. Olen edelleen kiitollinen kokemuksesta ja kaikille, ketkä olivat siinä mukana, hän toteaa MTV:lle.
Joonas kertoo olevansa tällä hetkellä Suomessa töiden parissa, mutta suunnittelee palaavansa pian Los Angelesiin jatkamaan uraansa ohjaajana ja kuvaajana.