Sofia Belórfin rahanpesusyyte hylättiin hovioikeudessa – Näin Sofia reagoi!

Helsingin hovioikeus antoi tänään torstaina (13.4.) tuomionsa Katiska-vyyhdistä.

Vyyhdin päätekijöiden liikemies Niko Ranta-ahon ja Cannonballin entisen johtohahmon Janne Tranbergin tuomiot pysyivät hovioikeudessa ennallaan.

Käräjäoikeudessa Ranta-aho sai 11 vuoden ja Tranberg 12 vuoden ja 11 kuukauden tuomion.

Ranta-ahon ex-rakkaan Sofia Belórfin rahanpesusyyte hylättiin hovioikeudessa. Näin ollen hän sai tuomion ainoastaan huumausainerikoksesta.

Sofialle hovioikeuden päätös oli varmasti suuri helpotus, sillä oikeus alensi naisen tuomion 80 päivän ehdollisesta vankeusragaistuksesta sakkorangaistukseksi. Sofia ei kuitenkaan käytännössä joudu maksamaan sakkoja, sillä oikeus katsoi, että kohujulkkiksen tutkintavankeusaika katsotaan rangaistuksen täydeksi suorittamiseksi.

Näin Belórf reagoi hovioikeuden tuomioon Instagram Stories -osiossa:

Kommenttiosio

Heräsikö ajatuksia? Kerro mielipiteesi. Tutustu kuitenkin sääntöihin.

Tilaa
Ilmoita minulle sähköpostilla
guest
6 Kommenttia
Inline Feedbacks
Lue kaikki kommentit
Kuuluuko sulle..
Kuuluuko sulle..
2 vuotta sitten

Tästä taas voi aistia millainen Suomi on oikeusvaltiona. Kaikki nauhat, viestit, rahaliikenne.. Ei pitäisi olla epäselvää. Kuitenkin oikeus katsoo että on ihan mahdollista että Sofian kaltainen ihminen juo aamukahvinsa hautuumaalla kukkia kastellen.

Peppi
Peppi
2 vuotta sitten

Idiootti se on. Mitä tässä on takana? Tietääkö blörö liian paljon? Onko hänelle ”tehty” jotain, mikä ei kestä päivänvaloa? Ei vaan ollut tarpeeksi muka näyttöä… Karate-kuningatar valvoo lokin silmin matkalaukkua, jossa ei tiennyt olevan rahaa. Ei tuntenut Naccia. Kaikkea paskaa se suustaan päästää. Tottakai se nyt täytyy hautausmaalla käydä ennen lomaa. Voi kiesus. Nacci, kerro nyt meille totuus, koska Ranta-aho ei kertonut.

Ikävä totuus
Ikävä totuus
Vastaa  Peppi
2 vuotta sitten

Samaa toivon. Niko suojelee tuota golddiggeria, joten jotain outoa jutussa on. Palaavat varmaan yhteen, kun Niko vapautuu. Sofia on syyttänyt Nikoa maineensa pilaamisesta ja pahoinpitelyistä ja toinen silti suojelee tuota.

No hyvinhän nuo yhteen sopivat. Toinen tahkoaa miljoonia ja toinen kuluttaa niitä välittämättä siitä, miten rahat on hankittu. Huumeiden käyttö ja myynti tuomio pysyi. Rahanpesua ei voitu todistaa ja Nikokin todisti Sofian hyväksi. Rikostuomio kuitenkin on tälla naisella.

Pikku Myy
Pikku Myy
2 vuotta sitten

Rahanpesu lienee pikku juttu huumeenkäytön rinnalla. Se leima tulee pysymään.

sonni
sonni
Vastaa  Pikku Myy
2 vuotta sitten

kerran rikollinen, aina rikollinen…leima on ja pysyy, mut rottanahan toi lortto jo tunnetaan muutenkin!

Tarkkailija
Tarkkailija
Vastaa  Pikku Myy
2 vuotta sitten

Kyllä huumerahat kelpasi Sofialle hyvin omien tyhmien hoitojensa, luksuselämää näyttelemänä ja velkojenmaksujen hoitoon. Onko tutkittu millä rahalla verovelat on maksettu? Ehkä oppi jotakin? Suuret oli puheet ja leuhkimiset. Nyt kannattaisi jo häipyä pois lööpeistä.

Lue seuraavaksi

SUOSITTUA
TUOREIMMAT

Uusimmat kommentit