Koko kansan rakastama viihdetaiteilija Vesa-Matti Loiri menehtyi 10. elokuuta 77 vuoden iässä helsinkiläisessä sairaalassa. Loiri sai alkuvuodesta 2022 tietää sairastavansa kahta eri syöpää, joista toipuminen ei ollut mahdollista.
Loirin hautajaisia vietettiin tänään tiistaina (20.9.) Helsingin Johanneksenkirkossa.
Siunaustilaisuuden piti alunperin olla avoin kaikille, mutta omaiset olivat toivoneet, että tilaisuus vietetään vain läheisten ja kutsuttujen läsnä ollessa.
Paikan päällä vieraili muun muassa pääministeri Sanna Marin, joka oli pukeutunut hautajaisiin mustaan tuttuun arkiseen tyyliinsä.

Siunaustilaisuuden jälkeen pääministeri kiiruhti pois paikalta turvamiehensä perässä. Marin ei suostunut antamaan haastatteluita toimittajille. Taustalla näkyy muun muassa valmentaja Jukka Jalonen ja kansanedustaja Hjallis Harkimo.

Sannan yllä nähtiin musta poolopaita sekä mustat housut ja kengät.

Sanna kipitti turvamiehensä perässä. Pääministeri ei antanut ylävitosta kuvan miehelle.

Sanna juoksi toimittajia karkuun.

Ja nousi pakun kyytiin.

Sanna Marinin asuvalinta Loirin hautajaisissa oli mauton . Luulisi sentään hänen ymmärtävän mitä pukeutumisetiketti tarkoittaa eri tilaisuuksissa. Marin osoitti nyt välinpitämättömyyttä ja huonoa käytöstä kaikkia siunaustilaisuudessa olleita kohtaan
Pelkkä poolopaita ja housut eivät luo kantajalleen arvokkuutta tällaisessa tilaisuudessa. Asua olisi täydentänyt kaunis jakku, helmet ja kirjekuorilaukku.
Hän tykkää vaan bilettää.Miks ukkonsa sai 100000 yritykselleen…Marin pois tai kansa alkaa kärsiin.Ahne on.yksi hänen teoistaan lisänä.
Eikö Marin ole ollut koskaan hautajaisissa, että olisi osannut pukeutumisella kunnioittaa Loirin muistoa.
Eihän Marin ollut isänsä hautajaisissa, hyvä niin, kun ei osaa edes pukeutua.
No,osaa hän pukeutua, kun menee bilettämään.
Onneksi presidentin puoliso oli osannut pukeutua.
Taisi olla pureksittu kaula Sannalla, kun pooloon tarttui. Onneksi häntä ei kutsuttu Elisabetin hautajaisiin. Tyylitöntä ja epäkunnioittavaa!
Ei millään pahalla, mutta olisi voinut pukeutua paremmin. Arkinen poolopaita päällä. Olihan eduskunnassa budjettikeskustelu, mutta edes bleiser tuon poolopaidan päälle. Varmaan olisi sen ehtinyt tehdä. Kaikki muut naiset olivat tyylikkäästi pukeutuneita. Kertoo minusta sen, ettei Loiri kuulunut hänen ihanteisiinsa. Toisenlainen kulttuuriporukka kiinnostaa häntä.
Sitä en ymmärrä, miksi toimittajat juoksevat tuon perässä.
Pm.joutais linnaan.
Joo,valtiovallan edustajana olisi pitänyt kiinnittää huomiota pukeutumiseen.Nyt vähän niinkuin juosten heitetty arkipäiväinen keikka. Alipukeutuminenkaan ei ole tyylikästä.
Mitä lie vetänyt.