Henry Aflecht puolustaa Kari Uotin kohuttua puolustuspuhetta: ”Kun mä itse olin kolmekymppinen, en mä kokenut minkäänlaista seksuaalista vetoa nelikymppisiin naisiin”

Miljonääri Henry Aflecht ei ymmärrä Kari Uotin puolustuspuheenvuorosta syntynyttä somemyrskyä.

Liikemies Henry Aflecht, 53, on julkaissut sosiaalisessa mediassa suorasanaisen videon, jossa hän ottaa kantaa julkkisjuristi Kari Uotin ympärille nousseeseen kohuun.

Oikeustieteen tohtori ja luvan saanut oikeudenkäyntiavustaja Uoti puolustaa vapaaottelija Makwan Amirkhania, 37, jota syytetään laulaja Mira Luodin, 48, pakottamisesta seksuaaliseen tekoon vuonna 2016 kuvatussa Julkkisselviytyjät-ohjelmassa. Amirkhani kiistää syytteen.

Makwan Amirkhani kiistää syyllistyneensä rikokseen. Kuva: AOP

Lue myös: Kari Uoti tylyttää Mira Luotia: ”Häpeää ei voida siirtää ihmiselle, jonka syyllisyyttä ei ole näytetty toteen”

Kohu sai alkunsa maanantaina (26.10.), kun Uoti vetosi käräjäoikeudessa puolustuksensa tueksi siihen, ettei tuolloin 27-vuotias Amirkhani pitänyt lähes 40-vuotiasta Luotia seksuaalisesti haluttavana.

Ylen mukaan Uoti katsoi Amirkhanin olleen sen sijaan Luodin silmissä ”kiinnostava lemmenkohde”. Amirkhani puolestaan väitti Luodin yrittäneen suudella häntä, mutta kertoi, ettei itse halunnut jatkaa lähentelyä.

Oikeudessa esitettiin myös Julkkisselviytyjät-ohjelmasta poimittua videomateriaalia, jossa Luoti vitsaili nälkäisestä Amirkhanista.

Uuno julkaisi kyseisen videokatkelman jo ennen oikeudenkäyntiä.

– Hän kertoi syövänsä seepraa ja muuta, että en mä tiedä pitäisikö tässä nyt uhrautua ja antaa pieni slaissi sisäreittä, Luoti vitsaili videolla.

Uoti käytti katkelmaa kyseenalaistaakseen Luodin kertomuksen uskottavuutta.

Erityisesti Uotin oikeudessa esittämä väite, jonka mukaan Amirkhani ei pitänyt lähes 40-vuotiasta Luotia seksuaalisesti haluttavana, on nostattanut valtavan somemyrskyn.

Lausuntoa ovat arvostelleet muun muassa sosiaaliturvaministeri Karoliina Partanen, kirjailija Sofi Oksanen, somevaikuttaja Nico Lingman ja lääkäri Atte Virolainen. Myös lukuisat tunnetut julkkisnaiset ovat asettuneet Luodin tueksi aina Erika Vikmanista Suvi Teräsniskaan.

Aflecht puolustaa Uotia – vaikka välit eivät ole lämpimät

Aflecht kertoo, ettei Uoti juuri pidä hänestä, mutta puolustaa silti tämän toimintaa oikeudessa.

– Kari Uoti ei minusta pidä juurikaan, mutta ei se mitään. En välitä siitä. Pakko puolustaa silti Karin tapaa toimia tuolla oikeudessa, Aflecht aloittaa.

Kari Uoti on Makwan Amirkhanin oikeudenkäyntiavustaja. Kuva: AOP

Lue myös: Jethro Rostedt tylyttää julkkisjuristi Kari Uotia: ”Seiskan vasikka”

Aflecht lataa täyslaidallisen vihervasemmistolle

Aflechtin mukaan erityisesti vihreät ja vasemmistolaiset ovat ylireagoineet Uotin puolustusargumenttiin.

Hän nostaa esiin myös Luodin poliittiset näkemykset ja väittää laulajan olevan vahvasti vasemmalle kallellaan.

– Jos asetelma on toisinpäin, että kolmekymppinen nainen toteaisi, että hän ei ole seksuaalisesti kiinnostunut nelikymppisestä miehestä, niin olisi täysin hiljasta. Vihreiden leiri, vasemmistoleiri, kaikki aivan hiljaa.

”Kun mä itse olin kolmekymppinen, en mä kokenut minkäänlaista seksuaalista vetoa nelikymppisiin naisiin”

Aflecht perustelee näkemystään myös omilla mieltymyksillään.

– Kun mä itse olin kolmekymppinen, en mä kokenut minkäänlaista seksuaalista vetoa nelikymppisiin naisiin. En minkäännäköistä.

– Mä oon nyt 53. Mä en koe minkäännäköistä seksuaalista vetovoimaa 63-vuotiaisiin naisiin. Meitä ihmisiä on erilaisia.

Henry Aflecht väittää, että Mira Luoti on ”vahvasti vasemmalle kallellaan”. Kuva: AOP

Lue myös: Jethro Rostedt väittää tietävänsä mitä Makwan Amirkhani teki Mira Luodille metsässä: ”Ura oli siinä”

”Ei sillä ole v*tunkaan väliä, miltä vastapuolesta tuntuu”

Aflechtin mukaan monet eivät ymmärrä, miten rikosoikeudenkäynti toimii. Hän katsoo, että puolustuksen tehtävänä on käyttää asiakkaansa kannalta olennaisia argumentteja, vaikka ne tuntuisivat toisesta osapuolesta loukkaavilta.

– Oletteko te koskaan ollut oikeudessa? Siellä käytetään kaikki mahdolliset sapelit, mitä ikinä löytyy.

Hän nostaa esiin myös Amirkhanin oikeudessa esittämän väitteen, jonka mukaan Luodin hengitys olisi haissut heidän ollessaan lähekkäin.

– Se on aika oleellinen asia, kun kaksi ihmistä on lähellä toisiaan. Jos sen ihmisen henki haisee paskalle, niin ei siinä tule minkäännäköistä himoa, että haluanpa nyt tätä imutella tässä vähän lisää.

Aflecht ihmettelee, miksi tällaiset puolustuksen esittämät perustelut ovat aiheuttaneet niin suuren kohun.

– Oikeudessa sanotaan paljon pahempia asioita. Ihan vitusti pahempia asioita, vaikka kuinka paljon ja päivittäin.

– On täysin asiallista todeta, että kolmekymppinen mies ei ole halunnut nelikymppistä naista.

Lue lisää: Makwan Amirkhani kommentoi Julkkisselviytyjät-ohjelman ympärillä vellovaa kohua: ”vakavia väitteitä…”

”V*ttu mä vihaan ihmisiä, keillä tunne vetää järjen ohi”

Kohu on kuumentanut tunteita myös Aflechtin omissa somekanavissa. Hän kertoo julkaisseensa aiheesta jo aiemmin Facebook-kirjoituksen, mutta kommenttiosioon saapuneet arvostelijat saivat hänen mittansa täyttymään.

– Vittu mä vihaan ihmisiä, keillä tunne vetää järjen ohi. Heitin eilen Facebookista helvettiin aikamoisen nippun porukkaa, myös kavereistani ja heitän jatkossakin.

Aflecht sanoo ärsyyntyneensä erityisesti siitä, että osa kommentoijista tulkitsi hänen puolustavan Amirkhania itse rikossyytteessä. Hän vakuuttaa, ettei näin ole.

– Mä en ole tässä puolustamassa ketään, koska en tiedä tapahtumista. Minä en ole siellä paikan päällä ollut, Henry toteaa.

Aflecht myös korostaa seksuaalirikosten vakavuutta ja kannustaa niiden uhreja viemään asiat oikeuteen. Hänen mielestään rikosepäilyistä olisi kuitenkin tärkeää ilmoittaa mahdollisimman nopeasti.

– Toki kymmenen vuoden kuluttua tapahtumista ei ole se oikea tapa, vaan välittömästi kun joku asia on tapahtunut, niin silloin täytyy löytyä se rohkeus viedä se asia eteenpäin.

Hänen mukaansa tapahtumien selvittäminen on silloin huomattavasti helpompaa kuin vuosien kuluttua.

Lue myös: Stagala iski suoraan Makwan Amirkhanin arkaan paikkaan – rikoskohu repesi esiin Ice Cage-haastattelussa

”Kyllä Suomi on menetetty maa”

Videonsa loppupuolella Aflecht arvostelee yhä kovemmin ihmisiä, joiden hän katsoo antavan tunteidensa ohittaa järkiperäisen ajattelun.

Hän on erityisen huolissaan siitä, että tällaiset ihmiset osallistuvat yhteiskunnalliseen päätöksentekoon.

– Ei jumalauta. Kyllä Suomi on menetetty maa, jos näitä öyhyttäjiä ihan oikeasti pääsee päättäviin asemiin.

– Sitten kun lähdetään tekemään kansan puolesta maan suunnasta valintoja ja päätöksiä tunne edellä, niin siinä ei hyvä heilu, Aflecht lataa.

Amirkhanin seksuaalirikossyytteen käsittely jatkuu Länsi-Uudenmaan käräjäoikeudessa keskiviikkona. Syyttäjä vaatii vapaaottelijalle puolentoista vuoden ehdollista vankeusrangaistusta.

@henryaflecht

♬ alkuperäinen ääni – Henry Aflecht
Mitä tunteita tämä herätti?

Kommenttiosio

Heräsikö ajatuksia? Kerro mielipiteesi. Tutustu kuitenkin sääntöihin.

guest
0 Kommenttia

Lue seuraavaksi

SUOSITTUA
TUOREIMMAT

Uusimmat kommentit