Hanna Kinnunen vastaa suoraan Botox ja filtterikyselyihin.
Salatut elämät -legenda Hanna Kinnunen kertoo saavansa säännöllisesti viestejä, joissa häneltä kysellään Botoxista, täyteaineista ja kuvafilttereistä. Nyt Kinnunen päätti vastata aiheeseen yhdellä kertaa Instagramissa.
– Jokainen tekee fillereiden ja muiden toimenpiteiden kanssa mitä haluaa ja se on jokaisen oma asia, Kinnunen kirjoittaa.
Lue myös: Salkkarit-tähti Hanna Kinnunen muistuttaa: ”Minä ja Salla olemme eri henkilöitä”
Myös filttereihin hänen suhtautumisensa on mutkaton.
– Ihan sama asia on filttereiden käytön kanssa. Do as you wish. Itse käytän niitä, kun ja jos huvittaa, Kinnunen jatkaa.
Kinnunen nostaa esiin myös ajatuksen siitä, että julkisuudessa työskentelevien odotetaan usein kantavan jonkinlaista roolimallin vastuuta ulkonäköön liittyvissä valinnoissa. Hän ei kuitenkaan allekirjoita tätä täysin.
– Itse ajattelen, että jokainen on kaikkein eniten vastuussa itsestä itselleen. Siihen sisältyy myös taito tarkastella vaikkapa somen kuvastoa kriittisesti, Kinnunen kirjoittaa.
Lue myös: Hanna Kinnunen pelästyi ”valkoista cis-miestä” joka huusi – ”Tärisin ja itkin autossa”
Hän huomauttaa samalla, että somessa moni asia on siloteltua ja että ”fillerit ja filtterit” ulottuvat paljon kasvoja laajemmalle.
Lopuksi Kinnunen vastaa kaikkein kiinnostavimpaan kysymykseen suoraan.
– En ole toistaiseksi koskaan käyttänyt botoksia tai muitakaan täyteaineita. Käytänkö joskus? Aika näyttää, Kinnunen kertoo.
Julkaisun yhteydessä Kinnunen jakoi myös kaksi tuoretta selfietä, joissa hänen mukaansa ei ole minkäänlaista filtteriä. Huulipunaa sen sijaan on hieman, vaikka sitäkin oli ehtinyt kadota proteiinipirtelön mukana ennen kuvia.
Lue myös: Hanna Kinnuselta surullinen päivitys: ”Ikävä ja suru ovat tunteista päällimmäisinä”