Sisäministeri Mari Rantanen: Tiukka maahanmuuttopolitiikka parantaa Helsingin turvallisuutta

Sisäministeri Mari Rantanen vaatii tiukempaa maahanmuuttopolitiikkaa ja tehokkaampia maastapoistoja Helsingin turvallisuuden parantamiseksi.

Sisäministeri Mari Rantanen (ps.) vaatii maastapoistamisten tehostamista ja nykyistä tiukempaa maahanmuuttopolitiikkaa Helsingin turvallisuuden parantamiseksi.

Rantanen kirjoittaa Helsingin Uutisten kolumnissa, että ulkomaalaisten osuus Helsingissä tietoon tulleista seksuaalirikoksista on noin 33 prosenttia. Raiskausepäilyissä osuus nousee hänen mukaansa 40 prosenttiin.

– Maassa maan tavalla tai maasta pois, sanonta kuuluu, Rantanen kirjoittaa.

Sisäministerin mukaan kielteisen päätöksen saaneet, turvallisuusuhkaa aiheuttavat ja vakaviin rikoksiin syyllistyneet henkilöt on poistettava Suomesta nykyistä tehokkaammin.

Hallitus on jo kiristänyt maahanmuuttopolitiikkaa, säilöönottoa ja maahantulokieltoja koskevia sääntöjä. Lisäksi vakaviin rikoksiin syyllistyneeltä voidaan poistaa suojeluasema.

Rantanen kannattaa myös EU:n ulkopuolelle perustettavia palautuskeskuksia henkilöille, joiden palauttaminen kotimaahan on vaikeaa.

– On selvää, että tiukka maahanmuuttopolitiikka ja tehokkaat maastapoistot parantavat turvallisuutta. Tämä vaikuttaa keskeisesti myös Helsinkiin ja helsinkiläiset ansaitsevat turvallisen elinympäristön ja arjen. Työtä sen eteen on jatkettava, Rantanen kirjoittaa kolumnissaan.

Katso myös: Persujen Mari Rantanen piti itsenäisyyspäivän puhetta – vieressä ollut mies avasi pullon – Video!

Kommenttiosio

Heräsikö ajatuksia? Kerro mielipiteesi. Tutustu kuitenkin sääntöihin.

guest
0 Kommenttia

Lue seuraavaksi

SUOSITTUA
TUOREIMMAT

Uusimmat kommentit