Sofia Virta on ulkona hallituksesta, tiedotti TPS tiedotti hetki sitten.
TPS kertoo verkkosivuillaan, että kohukansanedustaja Sofia Virta ei jatka HC TPS Turku Oy:n hallituksessa.
– Kiitämme Sofiaa hänen panoksestaan seuran hyväksi. Hän toi meille paljon osaamista erityisesti lasten ja nuorten kanssa tehtävästä työstä, seura toteaa.
-Ilmoitus-
Virta joutui kohun keskelle, kun hän suositteli sosiaalisessa mediassa kolumnia, jossa kritisoitiin TPS-pelaaja Veli-Matti Savinaista Pride-kohussa. TPS pyysi tapahtunutta myöhemmin anteeksi ja kertoi Virran keskustelleen asiasta Savinaisen kanssa.
-Ilmoitus-
– Haluan kiittää TPS:ää yhteisistä vuosista. Toivon joukkueelle menestystä loppukevääseen sekä seuralle rohkeutta jatkaa tärkeää yhdenvertaisuus- ja tasa-arvotyötä urheilussa myös tulevaisuudessa. Tässä ajassa se on ehkä tärkeämpää kuin koskaan, Virta kertoo tiedotteessa.
HC TPS Turku Oy:n hallituksen puheenjohtaja Kai Koskinen vakuuttaa, että seuran yhdenvertaisuus- ja tasa-arvotyö jatkuu.
– TPS on sitoutunut rakentamaan jääkiekkokulttuuria, jossa jokainen on tervetullut — ja tämä sitoumus ei ole yhden henkilön varassa vaan koko organisaation yhteinen linja, Koskinen sanoo.
Kohu sai alkunsa viime viikonloppuna, kun Savinainen kieltäytyi käyttämästä Pride-paitaa TPS:n kotipelissä Ilvestä vastaan.
-Ilmoitus-
Lue lisää: Mika Poutala puolustaa Veli-Matti Savinaista Pride-kohun keskellä: ”Tämä on väärin”
Mitäköhän Sofia tuolla teki?