Sampo Kaulasen uusin projekti valmistuu jouluun mennessä.
Entinen kyläkauppias Sampo Kaulanen on päivittänyt Instagraminsa suoraan Ylläkseltä, missä rakennetaan uutta luksuslomakylää, Jänkä Resortia. Tämä 30 miljoonan euron hanke käynnistyi elokuussa 2024, ja nyt mökkikylä alkaa pikkuhiljaa näyttämään valmiilta, ainakin ulospäin.
Jänkä Resortin Instagram-sivujen mukaan avajaisia odotetaan jo joulukaudelle 2025.
Sampo julkaisi Instagram-tilillään vaikuttavan esittelyvideon nopeasti etenevästä projektistaan. Videolla esitellään 13 tyylikkäästi kaarevasti sijoitettua mökkiä, ja taustalla avautuvat upeina niin kesäiset kuin talvisetkin Ylläksen maisemat.
– Mitäs pidätte? Sampo kysyy someseuraajiltaan.
Katso video alta:
Sampon seuraajat ovat ihastuneet näkemäänsä. Monet myös haaveilevat, että pääsisivät vierailemaan kohteessa.
– Mieletön!! Tulen heti majoittumaan kun mahdollisuus, somevaikuttaja Rosanna Kulju kommentoi.
– Huikea, ihastelee yrittäjä Jutta Larm.
– Millähön hinnalla tuohon mökkiin pääsee majoittumaan? kyselee eräs seuraaja.
– Hienoa ja tyylikästä. Vähän erilaista kuin kelomökkikylät (jotka nekin toki kivoja).
Maisemat rauhoittavia ja voin vain kuvitella miten hienosti revontulet näkyvät talvella.
Uskon että miellyttää sitä asiakaskuntaa mille nämä on suunnattu. Mielenkiinnolla odottelen lopputulosta kun maisemointikin on valmis, kommentoi toinen.