Liikemies Toivo ”Topi” Sukarin omistama Maskun Kalustetalo Oy on kärsinyt viime vuosina useiden miljoonien eurojen tappioista, kertoo Iltalehti.
– Olemme olleet enemmän tai vähemmän pulassa viime vuodet. Tilanne on vakava, Sukari kertoo lehdelle.
Sukarin konsernin liikevaihto tuli vuonna 2023 alas 104,3 miljoonasta eurosta 86,4 miljoonaan euroon. Liikevaihto kutistui jopa 17 prosenttia.
Viime vuoden tilinpäätöstietoja ei ole vielä saatavilla, mutta ne olivat Sukarin mukaan vielä huonommat.
– Masku teki viime vuonna historiansa huonoimman tuloksen. Saneerattiin, yritettiin säästää ja pysyä kaikin keinoin pinnalla.
Sukarin mukaan alamäki alkoi koronapandemian jälkeen, kun rakentaminen ja uusien asuntojen myynti väheni.
Lisäksi hän kertoo, että alan liiallinen kilpailu on yksi keskeisistä syistä tappioihin.
– Poistuma tulee ihan varmasti olemaan aikamoinen. Nyt taistellaan sotaa, että ketä jää ja ketä lähtee pois. Liikaa on huonekalukauppaa. Ei näillä markkinoilla tarvita, niinku nyt meitä on siellä Sotka, Asko, Masku, Isku… Varmaan lähes 150 kauppaa… Kai se oikea määrä olisi 50 kauppaa tulevaisuudessa, Sukari kertoo IL:lle.
Lähde: Iltalehti