Timo Jutila MTV:lle: ”En ole syönyt aamiaista kymmeneen vuoteen”

Tamperelainen kiekkolegenda Timo Jutila on lähtenyt mukaan MTV3 -kanavan Olet mitä syöt -ohjelmaan ja jo ensivilkaisu hänen jääkaappiinsa kertoo paljon.

Jutin mukaan kaapista löytyi kaikkea muuta kuin tasapainoista arkea.

– Limonadia oli varmaan siinä ja sitten aika paljon lihaa ja makkaraa. Minulla on ollut sellainen tapa, että periaatteessa syön kerran päivässä. Aamiaista en ole syönyt varmaan kymmeneen vuoteen, hän paljastaa MTV:lle.

Uusi rytmi ei lähtenyt käyntiin sormia napsauttamalla.

– Alku oli hankala. Tosiaan kun oli mennyt sillä tavalla yhdellä ruokailulla per päivä. Siitä se lähti menemään. Se oli kuin pyörällä ajo – sitten kun saa renkaat liikkeelle, niin se lähtee menemään.

Jutila kertoo nyt jatkaneensa elämäänsä ohjelmassa saadun valmennuksen mukaan, vaikka muutoshanke ei ollutkaan hänelle täysin vieras. Vuonna 2016 hän onnistui pudottamaan painoaan peräti 40 kiloa.

Arki on sittemmin saanut aktiivisemman sävyn.

– Hyroxia vedetään vähintään pari kertaa viikossa. Sitten käyn meidän koiramme Andy McCoyn kanssa lenkillä, tänäänkin lähdettiin varttia vaille seitsemän, hän kertoo.

Lähde: MTV

Kommenttiosio

Heräsikö ajatuksia? Kerro mielipiteesi. Tutustu kuitenkin sääntöihin.

guest
0 Kommenttia
Inline Feedbacks
Lue kaikki kommentit

Lue seuraavaksi

SUOSITTUA
TUOREIMMAT

Uusimmat kommentit