Noora-puoliso avautui sairaalaan joutuneen Heidi Foxellin tilanteesta: ”ei ole mitään takeita”

Poliisi Heidi Foxell kertoi aiemmin tällä viikolla joutuvansa lähtemään päivystykseen. Heidin laskimokatetri oli alkanut reistailemaan. Kaikki alkoi kun Heidi loukkaantui vakavasti Hyvinkään joukkoampumisessa vuonna 2012. Sen jälkeen hän on käynyt kovaa taistelua terveytensä kanssa.

Lue myös: Sairaalaan joutunut Heidi Foxell jakoi sydäntäriipaisevan viestin: ”Silloin pääsen oikeesti hetkeksi pois”

Tapahtuma on ollut äärimmäisen raskas myös Heidin puolisolle Nooralle. Hän päivitti sosiaalisessa mediassa tilannetta sairaalassa ja miten Heidin hoito on edistynyt.

– Heidi on sairaalassa, hänen laskimoportti piti TAAS vaihtaa (viimeksi se tehtiin toukokuussa). Tilanne on stabiili mutta kun kyse on Heidistä, on se aina jonkin verran kompleksinen. Uuden portin asentamisessa ilmaantui ongelmia, ja itse toimenpide venyi useamman tunnin mittaiseksi operaatioksi ja se rasitti Heidin kroppaa, kertoi Noora Instagram-julkaisussaan.

Noora kertoi kuinka syvä hänen oma huolensa on ja kuinka pelot voivat ottaa vallan erittäin vaikeassa tilanteessa. Hän kertoo, ettei voi oikein muuta kuin ottaa päivän kerrallaan ja toivoa, että asiat menevät parempaan suuntaan.

– Vaikka näennäisesti Heidi on rutiinitoimenpiteessä, syvällä sisimmässäni tiedän ja tunnistan riskit. Luultavasti (toivottavasti!) Heidi on taas kohta kotona, mutta faktahan on että siitä ei ole mitään takeita. Vaikka en halua edes läheisille puhua omista peloista, niin totuus on että näissä tilanteissa ne ottaa vallan. Alan miettiä komplikaatioriskejä, sairaalabakteerin mahdollisuutta ja pelkään, että kyseessä onkin jokin vielä piilossa oleva vastoinkäyminen, jokin uusi ongelma jota emme vielä edes osaa kuvitella, jatkoi Noora Instagram-julkaisussaan.

Heidi jakoi omassa Instagram-tarinassaan Nooran julkaisun ja kirjoitti sen yhteyteen, että kaikki on hyvin.

– Mitään tulehdusta ei ole, pieniä asennusvaikeuksia vain, mutta niistäkin selvittiin. Se aiheutti vaan enemmän kipuja rintakehälle mihin tunneloitu katetri tuli, joka on johtanu pitemmän tarpeen käyttää suonensisäisiä opioideja. Nyt helpottaa ja siirryin tänään perusosastolle, kertoi Heidi Instagramissaan.

Heidi on myös kommentoinut Nooran viimeisintä julkaisua:

– Voi muruu. Mä oon tässä, enkä oo menossa mihinkää muualle ku kotiin sun luo.

Lue myös: Heidi Foxellin tunteellinen 3-vuotishääpäivä – ”Noora sai mut tarttumaan uudelleen elämään”


Kommenttiosio

Heräsikö ajatuksia? Kerro mielipiteesi. Tutustu kuitenkin sääntöihin.

guest
0 Kommenttia
Inline Feedbacks
Lue kaikki kommentit

Lue seuraavaksi

SUOSITTUA
TUOREIMMAT

Uusimmat kommentit