Seiska: Helena Koivulla on syytä iloon – nappasi erävoiton Mikosta

Varsinais-Suomen käräjäoikeus on antanut päätöksen, joka koskee Mikko ja Helena Koivun lasten huoltoon liittyvää asiaa. Mikko teki huhtikuussa hakemuksen, jossa hän pyysi oikeuden käsittelevän muun muassa huoltajuuden, lasten asumisjärjestelyt, tapaamisoikeudet ja elatuksen.

Ex-pariskunnalla on yhteensä kolme lasta.

Varsinais-Suomen käräjäoikeus antoi 23. huhtikuuta väliaikaismääräyksen, joka on osittain salainen arkaluonteisten tietojen vuoksi. Päätös toimitettiin medialle tiistaina 13. toukokuuta. Päätöksen mukaan Helenaa ei kuultu asiassa, sillä oikeus katsoi, ettei asian käsittelyä voitu viivyttää. Tämän vuoksi väliaikainen määräys annettiin ilman Helenan kuulemista.

Lue myös: Rahat vähissä!? Helena Koivu teki radikaalin päätöksen

Päätös on Helenalle osittainen voitto, sillä käräjäoikeus hylkäsi Mikon vaatimukset suurimmalta osin.

Asiakirjan julkisessa versiossa ilmenee, että Mikko oli vaatinut lasten huollon määräytymistä hänen yksinhuoltoonsa. Toissijaisena vaihtoehtona hän oli ehdottanut, että lapset määrättyisivät vanhempien yhteishuoltoon, mutta Mikolle annettaisiin oikeus päättää lasten asioista, kuten heidän passeistaan.

Lähde: Seiska

Kommenttiosio

Heräsikö ajatuksia? Kerro mielipiteesi. Tutustu kuitenkin sääntöihin.

Tilaa
Ilmoita minulle sähköpostilla
guest
0 Kommenttia
Tuoreimmat
Vanhimmat Eniten äänestetty
Inline Feedbacks
Lue kaikki kommentit

Lue seuraavaksi

SUOSITTUA
TUOREIMMAT

Uusimmat kommentit