Gekkonen uutisoi eilen, että tunnettu suomalainen huippujuristi Kari Uoti on saanut uuden asiakkaan Miss Suomi -tittelin menettäneestä kohumissi Sarah Dzafcesta.
Yhteistyö paljastui Uotin Instagram-tarinasta, jossa hän poseeraa yhteiskuvassa Sarahin kanssa. Kuvaan on lisätty lyhyt mutta paljon puhuva teksti: ”Uusi asiakas.”
Uoti ei ole suostunut kommentoimaan asiakassuhdettaan medialle, mutta on käsitellyt aihetta sosiaalisessa mediassa.
Esimerkiksi Linkedin -palvelussa Uoti sanoo suoraan, ettei missiorganisaatiolla ja Sunneva Sjögrenillä ollut perustetta purkaa sopimusta Sarahin kanssa.
– Tyhjä rumpu vaikuttaa kumisevan varsin kovalla saundilla. Miss Suomi ”vapautettiin” tehtävästään. Hän ei ole työsuhteessa, vaan jonkinlaisessa sopimussuhteessa missiorganisaatioon, joka de facto on yksi henkilö, Sunneva Sjögren, Uoti kirjoittaa Linkedin-palvelussa.
– Missaamisen, siis kruunusta luopumisen syynä julkisuuteen kerrottiin kv-mittasuhteet saanut rasismivärinä. Nuori nainen, tyttö, oli hymyillyt ystävänsä kameralle, venyttänyt kulmiaan, eikä muuta. Hän ei postannut kuvaa, ei kirjoittanut siihen mitään, ei tehnyt muuta kuin ilmeili kaverilleen. Onko tämä peruste purkaa sopimus, no ei ole, hän jatkaa.
– No miksi sitten purettiin, jaa a, sen tietävät vain hämmentynyt nuori nainen ja ”missiorganisaatio”, joka kävelytti ja sanoitti missin tarinan medialle. Miten nuoria ihmisiä julkisuuteen työntävän ”organisaation” tulisi menetellä, olisiko syytä pysyä nuoren tukena erityisesti kun mitään pahaa ei ole tehty, kärpäsestä on tehty härkänen, ”organisaatio” on tehnyt itsestään tärkeän ja paavillisen uhraamalla sopimuskumppaninsa, nuoren naisen, joka vain katsoi kameraan, kun kaveri kuvasi.
– Jos kiinalaiset tästä sekoavat, niin vassokuu. Koko sotku ja kohu muuttui järjettömäksi, kun ”organisaatio” alkoi tehdä siitä numeroa, siis jotakin, mitä ei heidän tuloslaskelmastaan löydy. Viimeiset neljä vuotta tappiolla parinsadantuhannen liikevaihdolla, omavaraisuusprosentti kuitenkin 2%, eli taseessa velkaa ainoastaan 98%. Ehkä vain jotain piti tehdä, että saataisiin businesta nousuun, Uoti kirjoittaa sosiaalisessa mediassa.
Uoti kommentoi asiaa aiemmin myös Facebookissa. Lue juttu tästä.
Voi Uoti hyvä. Eine potkut johtunut siitä kiinalaiskuvasta vaan kaikesta muusta somekäytöksestä. Todellakin oli ansaitut potkut kaikin tavoin! Saisi kadota maan alle tämä Sarah jo.