Sanna Marin otti kantaa poliittisiin lakkoihin

Suomen entinen pääministeri Sanna Marin on jakanut viestipalvelu X:ssä päivityksen, jolla hän ottaa kantaa hallituksen suunnitelmiin rajoittaa työntekijöiden oikeutta poliittisiin lakkoihin.

– Naisten äänioikeus saatiin Suomessa vuoden 1906 yleislakolla. Se kannattaa muistaa nyt, kun hallitus aikoo rajoittaa kansalaisten demokraattisia oikeuksia, Marin kirjoittaa lainaten kulttuuritoimittaja Jussi Ahlrothin HS:ssä julkaistua kolumnia.

SAK:n ilmoittamat jättilakot alkavat maanantaina. Lakkoon ovat menossa Auto- ja kuljetusalan työntekijäliitto AKT, Teollisuusliitto, Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL, Sähköliitto, Rakennusliitto ja Palvelualojen ammattiliitto PAM.

-Ilmoitus-

Keskustelu poliittisista jättilakoista on käynyt kiivaana viime päivinä. Pääministeri Petteri Orpo (kok) on vaatinut ”erittäin kalliiksi tulevien” lakkojen perumista.

Kommenttiosio

Heräsikö ajatuksia? Kerro mielipiteesi. Tutustu kuitenkin sääntöihin.

guest
0 Kommenttia
Inline Feedbacks
Lue kaikki kommentit

Lue seuraavaksi

SUOSITTUA
TUOREIMMAT

Uusimmat kommentit