Suomen naisvoittoinen hallitus saa netissä osakseen naisvihamielistä häirintää. Tulokseen tultiin raportissa, jonka julkaisi sotilasliitto Naton strategisen viestinnän osaamiskeskus StratCom.
Pääministeri Sanna Marin kommentoi yllättäen Ylen uutista raportin tuloksista omalla Twitter-tilillään.
– Osaamaton, kokematon, Sokoksen kassa, tyttö, tyttöhallitus, huulipunahallitus, sukkahousuhallitus, uhkailu, vihapuhe, maalitus. Kyllä, naiset johtavat hallitusta. Get over it, Sanna Marin lataa tviitissään.
Osaamaton, kokematon, Sokoksen kassa, tyttö, tyttöhallitus, huulipunahallitus, sukkahousuhallitus, uhkailu, vihapuhe, maalitus.
Kyllä, naiset johtavat hallitusta. Get over it. https://t.co/Im5NMvgJZx
— Sanna Marin (@MarinSanna) March 18, 2021
Marinin tviitti on herättänyt keskustelua somessa. Asiaa kommentoi muun muassa Aleksi Valavuori tyhjentävään sävyyn.
– Vihapuhe on perseestä. Kautta historian hallitus ja etenkin pääministeri on joutunut kohtaamaan melko koviakin, jopa sukkahousuja ja huulipunaakin rumempia termejä ja tekoja. Kokemattomuus tai osamattomuus ei taas ole millään tavoin sukupuolikysymys, Valavuori kirjoittaa.

Ei, Suomen hallitus ja Marin kumartavat EU-säännöksille lampaana, olipa tuo naisia tai miehiä..Aina näytetään omalle kansalle kumartaessa persettä…pilkku EU:sta tärkeämpi
Hyvä Sanna Marin! Sovinistit ym. ” älyköt” syyttävät milloin liiasta, milloin liian vähästä koronahuolehtimisesta. Hei, kansalaiset, korona Ei ole Marinin tai naishallituksen keksimä salajuoni!