Riikka Purra tylyttää Timo Soinia: ”Yleensä noloa – tässä asiassa haitallista”

Riikka Purra ärähti Timo Soinin kirjoituksesta.

Entinen ulkoministeri, kansanedustaja ja europarlamentaarikko Timo Soini arvosteli torstaina (5.3.) Ploki-kirjoituksessaan hallituksen linjaa ulko- ja turvallisuuspolitiikassa. Soini moitti erityisesti kokoomusta ja väitti puolueen ”mellastavan” asiassa, joka koskee ydinenergia- ja turvallisuuspolitiikkaa.

– Perussuomalaiset mahdollistivat kokoomuslaisten värisuoran ulko- ja turvallisuuspolitiikassa. Amatöörit, Soini aloittaa.

-Ilmoitus-

Soinin mukaan ulko- ja turvallisuuspolitiikkaa ei pitäisi johtaa nykyisellä tavalla. Hänen mukaansa päätöksiä runnotaan eteenpäin liian kiireellä.

– Ydinaseeton Pohjola on pian muisto vain. Ulko – ja turvallisuuspolitiikkaa ei pidä johtaa tällä tavalla. Runttaaminen ei ole viisasta. Mitään kiirettä ei ole, Soini kritisoi.

Kirjoitus sai nopeasti vastauksen valtiovarainministeri Riikka Purralta, joka kommentoi asiaa viestipalvelu X:ssä.

– Timo Soini on jälleen kerran väärässä, Purra kirjoittaa.

Purra sanoo kommentoivansa harvoin vastaavia ”mölinöitä”, mutta pitää asiaa niin vakavana, että päätti nyt vastata.

– En yleensä välitä kommentoida näitä mölinöitä, mutta nyt on kyse niin kriittisestä asiasta, nimittäin isänmaamme puolustuksesta ja turvallisuudesta, että teen sen.

-Ilmoitus-

Purra toteaa, että poliitikkojen, olivat he entisiä tai nykyisiä, ei hänen mukaansa pitäisi kommentoida asioita, joista he eivät selvästi tiedä riittävästi.

Hänen mukaansa Soinin kommentit ovat haitallisia ja noloja.

– Yleensä se on vain noloa, mutta tämänkaltaisissa asiossa haitallista, Purra lataa.

-Ilmoitus-

– Ydinenergialain muutokset ovat sataprosenttisen perusteltuja Suomen oman täysimääräisen puolustuksen näkökulmasta, ministeri päättää.

Kommenttiosio

Heräsikö ajatuksia? Kerro mielipiteesi. Tutustu kuitenkin sääntöihin.

guest
0 Kommenttia
Inline Feedbacks
Lue kaikki kommentit

Lue seuraavaksi

SUOSITTUA
TUOREIMMAT

Uusimmat kommentit