Näyttelijä ja yrittäjä Olga Temosen kuolinilmoitus julkaistiin sunnuntaina Helsingin Sanomissa ja tänään torstaina 27. marraskuuta myös Ylä-Karjala-lehdessä. Helsingin Sanomissa ilmoituksen olivat allekirjoittaneet leski Tuukka Temonen sekä perheen lapset.
Ylä-Karjalassa julkaistu ilmoitus on osoitettu rakkaalle tyttärelle ja siskolle. Ilmoituksen mukaan syvästi kaipaamaan sinua jäävät Imppa, Veera, Saima ja Juulia perheineen sekä Iikku.
Kuolinilmoitukseen on liitetty Una Reinmanin runo:
Yksi uusi tähti
syttyi iltataivaalle
koillis itään
Hän pois lähti
kukaan ei olisi voinut
tehdä mitään

Lue myös: IS: Olga Temonen tuhkataan
Olga Temonen kuoli 47-vuotiaana aivosyövän uuvuttamana.
Siunaustilaisuus järjestetään Iitin kirkossa lauantaina 29. marraskuuta. Ilmoituksen mukaan tilaisuus on tarkoitettu ystäville, työkavereille ja kaikille muille, joita Olga on elämänsä aikana koskettanut.
”Kunnioita Olgaa pukeutumalla hänen hengessään iloisen värikkäästi”, Helsingin Sanomissa julkaistussa ilmoituksessa pyydetään.
Lue myös: HS julkaisi Olga Temosen kuolinilmoituksen – Omaisilta erityinen pyyntö siunaustilaisuuteen