Mikko Silvennoisen ja Matti Puron foxtrot Tanssii tähtien kanssa -ohjelmassa tanssittiin Call Me By Your Name -elokuvasta tutun kappaleen tahdissa.
Esitys herätti runsaasti hämmennystä, mutta sai myös osan faneista ihastumaan. Tanssi päättyi Silvennoisen performanssiin, jossa hän murskasi käsissään persikan ja vieläpä popsi siitä osan. Temppu näytti monien fanien silmään erikoiselta. Tuomaristokaan ei vakuuttunut, ja kaksikko sai vain kahdeksan pistettä, illan pohjalukemat.
– Persikan puristelu tuossa lopussa ei nyt ihan kruunannut tätä esitystä, Helena Ahti-Hallberg täräytti.
Silvennoinen kertoi olleensa pettynyt tanssiinsa. Hän myöntää, että foxtrot oli hänelle vaikea tanssilaji.
– Kai minä sitten jännitin, vaikka yritin pysyä rauhallisena. Tanssin huonosti. Tanssin huonommin kuin keskiviikon treeneissä. Se harmittaa.
Silvennoinen itse keksi tuoda persikan tanssilattialle.
– Se persikan puristaminen tulee suoraan siitä elokuvasta. Tämä oli elokuvateema. Joillakin on kyttyrä selässä ja minulla on persikka. Ei se minusta ollut sen ihmeellisempi asia, Silvennoinen sanoi.
Fanit jakautuivat kahtia
Silvennoisen persikkatemppu on jakanut yleisön kahtia: osa piti siitä, osa ei. TTK:n Instagram-tilillä julkaistun videon kommenttikentässä asiasta on käyty vilkasta keskustelua.
– Tämän parin olis pitäny pudota, eihän tos tanssittu vaan pyöriteltiin persikkaa.
– Ei edes kehdannut katsoa, näiden olisi kuulunut tippua. Keskittyisi tanssiin, eikä jatkuvasti oman agendan esille tuomiseen.
– Tämä oli lähinnä nolo esitys.
– Jäätävää paskaa ja vielä jatkoon.
– Tanssista ei valitettavasti tietoakaan.
Jotkut TTK-fanit ylistävät Silvennoista.
– Koskettava. Persikkasymboliikka meni osalta tuomaristosta ohi.
– Ne ketkä elokuvan on nähny ymmärsivät varmasti tarinan, ihana Mikko olet.
– Ihanan koskettava tarina. Onneksi Mikko tekee oman näköistä taidetta, Matin hienojen koreografien sisällä. Hyvä kun rajoja ravistellaan ja nähdään uusia asioita TTK:ssa.
– Tämä oli minusta viipyilevän herkkä ja omalla tavallaan kaunis.
Tanssii tähtien kanssa sunnuntaisin kello 19.30 MTV3-kanavalla ja MTV Katsomossa.
Iso myötähäpeä tätä räpellystä katsellessa. Seuraavan kerran sitten vaikka kukkakaali kädessä pyörimään