Tiia Aalto avaa Me Naisille, millaista oli kasvaa ympäristössä, jossa oma seksuaalinen suuntautuminen leimattiin synniksi.
Vuoden 2024 Miss Suomi -kilpailun ensimmäinen perintöprinsessa kertoo lehdelle kamppailleensa pitkään uskonnollisen taustansa ja oman identiteettinsä välillä.
Tiia kertoo haastattelussa kasvaneensa kristillisessä ja konservatiivisessa perheessä.
-Ilmoitus-
Aallon mukaan hän oppi nuorena, että tunteet tyttöjä kohtaan olivat väärin. Hän yritti sopeutua odotuksiin ja seurusteli poikien kanssa, vaikka se ei tuntunut omalta ja suhteet kaatuivatkin kemian puutteeseen.
– Ihan täysi lesbo minä olen, ei epäilystäkään. Tuntui, että tein koko ajan syntiä olemisellani. Elin tavalla, jota kristillisessä yhteisössäni pidettiin sairaana, Tiia kertoo Me Naisille.
Yläasteella Aalto kertoi suuntautumisestaan ystävilleen, mutta perheelle asia avautui myöhemmin. Isä suhtautui rauhallisesti, äidille hän kertoi vasta aikuisiällä viestillä. Nykyään vanhemmat tukevat Tiiaa.
Ero ja uusi rakas
Aalto on ensimmäinen avoimesti lesbo suomalaismissi. Hän on aiemmin ollut kihloissa Medya Elekin kanssa, mutta pari erosi yllättäen viime joulukuussa.
Gekkonen on kertonut pariskunnan erosta aiemmin muun muassa täällä. Kerroimme myös Tiian naisseikkailusta täällä.
Lue lisää: Missikaunotar jätti tylysti?! Tiia Aallon Medya-rakas itkuisena: ”ero tuli täysin puskista”
-Ilmoitus-
Sosiaalisen median perusteella Tiia ei ole enää sinkku. Hänen rinnalleen on ilmestynyt uusi rakas, Ylen Sinkut paljaana -ohjelmasta tuttu fitnessvaikuttaja Roosaliina.
Lue myös: Eronnut missikaunotar Tiia Aalto pussaili toista naista Miamissa! – Video
Koira raateli sairaalaan
Tiia päätyi äskettäin Meilahden sairaalaan dramaattisen tilanteen jälkeen. Hän ryntäsi väliin koiratappeluun yrittäessään estää pahemman vahingon, mutta joutui itse pureman kohteeksi. Käsivamma oli niin vakava, että se vaati leikkaushoitoa.
-Ilmoitus-
Lue lisää: Eläimet raatelivat! – Tiia Aalto joutui sairaalaan
Upee muikkeli mut tolle leualle pitäs tehä jotain..