Kohutoimittaja Maria Veitola tiedottaa Instagramissa olevansa ehdolla kuntavaaleissa.
– Nyt se on päätetty. Nimittäin elämäni uusi suunta. Olen pitkään pohtinut, missä voisin oikeasti vaikuttaa, ja vastaus löytyi yllättävästä suunnasta: Kansallinen Kokoomus, Veitola kirjoittaa.
– Hain keskusvaalilautakunnalta erikoislupaa asettua ehdolle vasta viime tingassa, ihan näin muutama viikko ennen varsinaista vaalipäivää. Onneksi lupa heltisi! Olen nimittäin ihan todella innoissani ja jo valmis starttaamaan poliittisen urani TYYLILLÄ.
-Ilmoitus-
Maria kertoo, että hänen kampanjansa pääteemoja ovat:
– Vapaus ja vastuu – mutta eniten vapaus! Vähemmän veroja, enemmän shoppailua.
– Verot alas ja putiikit ylös! Lasketaan Helsingissä arvonlisävero nollaan ja elvytetään siten meidän kivijalkaliikkeet historialliseen loistoonsa.
– Lasketaan naisten eläkeikä Helsingissä 55 vuoteen! Koska kyllä, me ollaan jo tehty tarpeeksi.
– Koko Helsinki autoille! Pyöräkaistat historiaan, tilalle lisää tilaa maastureille.
-Ilmoitus-
– Lähdetkö mukaan? Vaihtoehtoja on tasan kaksi: joko olet mukana tai olet sosialisti. Kommentoi alle ja tilaa kampanjamuki! Veitola päättää.
Kuten monet arvasivatkin julkaisun kommenteissa kyseessä on Marialta hassunhauska aprillipila!
– Mahtavan huikea aprillipila, kommentoi eräs seuraaja.
– Muista kaikkien näiden tärkeiden asioiden rinnalla muistaa myös heikentää vanhusten, työttömien, vammaisten ja kaikkien tukea tarvitsevien asemaa❤️ Ja motoksi: sen minkä voit viedä toisilta, pidä se itselläsi, toinen kirjoittaa.
-Ilmoitus-
– Mä mietin että mitä v…. Maria kokoomuksen ehdokkaana, mutta onneks sataa lunta ja beibi tää on vaan pahaa unta.
– Okei, tää oli paras aprillipila ehkä ikinä! Hetken oli oikeasti, että mitääääää?!!
– Mutta me kyllä tarvittaisiin Maria elvyttämään Helsingin keskusta!