Lindan ja Peten Liekinheitin sytytti somen – UMK-kappale kerää ylistystä mutta myös kritiikkiä

Viulisti Linda Lampeniuksen ja laulaja Pete Parkkosen UMK-kappale Liekinheitin on sytyttänyt somen.

Perjantaina toisena kilpailukappaleena julkaistu biisi sai vastaanoton, josta moni UMK-artisti voi vain haaveilla. Heti keskiyöllä kommenttivyöry käynnistyi esimerkiksi Jodelissa, jossa kappaletta hehkutettiin vuolaasti.

Torstaina julkaistu Etan Million Dollar Smile jäi hetkeksi taka-alalle, kun Liekinheitin vei huomion.

– Viides kuuntelukerta menossa ja tässä vaiheessa tuli myös herkistyminen, koska samaistun noihin sanoihin niin paljon. Moniulotteinen biisi ja paljon potentiaalia, rakastan! kirjoittaa eräs Jodel-käyttäjä.

– Pete ja Linda lähtee viisuihin, toinen hehkuttaa.

– Olen viimeksi oikeasti innostunut UMK:ssa Cha cha cha:sta, ja tästä tuli lähes samat täpinät. Ihanaa viisuhuumaa, kolmas jatkaa.

– JA MEILLÄ ON VOITTAJA. mikä mestariteos.

Vastaanotto ei ole ollut pelkästään ylistävää, vaan kappaleesta on esitetty myös jonkin verran kritiikkiä.

– Upea kappale, mutta ei ole tarpeeksi tarttuva.

– Tykkäsin biisistä ja energiasta, mutta sanoitukset olivat jotenkin ihan mitäänsanomattomat. Just niin kuin tekoälyn tuottamat, että vähän vaan yhteen sointuvia sanoja yhdessä.

Kuuntele UMK-kappale alta:

Kommenttiosio

Heräsikö ajatuksia? Kerro mielipiteesi. Tutustu kuitenkin sääntöihin.

guest
0 Kommenttia
Inline Feedbacks
Lue kaikki kommentit

Lue seuraavaksi

SUOSITTUA
TUOREIMMAT

Uusimmat kommentit