Merihädässä olleen Jari Saarion Instagram-tilillä tiedotetaan, että soutajan kotiinpaluumatka on alkanut.
Saario on matkalla Kapkaupunkiin Cymona Eagle -aluksella, jonne hänet pelastettiin varhain sunnuntaiaamuna.
Lue myös: IS: Tämä asia pelasti todennäköisesti Jari Saarion hengen
– Hänen vointinsa on hyvä sekä fyysisesti että henkisesti, ja hän on asianmukaisessa tarkkailussa, Saarion Instagram-tilillä kerrotaan.
Kapkaupungista soutaja jatkaa matkaansa koti-Suomeen.
– Käytännön järjestelyt ja aikataulut täsmentyvät viranomaisten kanssa tehtävässä yhteistyössä. Meripelastuslaitoksen arvion mukaan aluksen matka Kapkaupunkiin kestää noin viisi vuorokautta, tiedotteessa kerrotaan.
Anteeksipyyntövideo
Julkaisussa on myös video, jossa Saario pyytää anteeksi perheeltään ja yhteistyökumppaneiltaan.
– Mä haluan pyytää anteeksi mun perheeltä, yhteistyökumppaneilta ja ihan jokaiselta seuraajalta, Saario sanoo videolla.
– Mitä kaikkea varmaan tekin ootte kokenut tossa, kun ei tiedä, miten käy, Saario sanoo videolla.
– Toi oli ihan käsittämätön tapahtumaketju, miten kaikki sitten eteni vielä ihan viimeiseen hetkeen asti. Ihan käsittämätön pelastusoperaatio, hän lisää.
Katso video: Tältä Jari Saarion pelastusoperaatio näytti: väsynyt merimies nostettiin verkolla laivaan!
Mies kertoo voivansa hyvin.
– Olosuhteisiin nähden on hyvässä kunnossa mutta erittäin pahoillani kaikesta mitä on tapahtunut.
Videon lopussa Jari murtuu kyyneliin.
– Kiitos kaikista tsemppiviesteistä. Tuun kyllä lukemaan ne kaikki aikanaan, hän päättää.
Näet videon julkaisua selaamalla tai Instagramista.