Sunnuntaina mereltä pelastettu yksinsoutaja Jari Saario kertoi illalla Instagramissa julkaisemallaan videolla tarkemmin, miten tilanne kehittyi hengenvaaralliseksi. Saarion veneen peräsin vaurioitui kovassa merenkäynnissä, mikä vei alukselta ohjattavuuden.
Kun Saario huomasi, ettei peräsin enää totellut, hänen oli pakko tarkistaa sen kunto. Tämä edellytti turvavaljaiden irrottamista, sillä mahdollisessa kaatumistilanteessa hänen olisi pitänyt päästä irti veneestä nopeasti. Vene kaatuikin, mutta nousi takaisin oikein päin jääden kuitenkin pahasti kallelleen, koska toiseen laitaan oli kertynyt runsaasti vettä.
Saario alkoi tyhjentää venettä, mutta vettä oli päässyt akkuihin ja ne syttyivät palamaan. Tilanne muuttui hetkessä entistä vakavammaksi, sillä akkupaloja on erittäin vaikea sammuttaa. Saario kertoo ymmärtäneensä nopeasti, että jos koko vene syttyisi tuleen, aikaa toimia olisi vain vähän. Tästä syystä hän laukaisi myös pelastuslauttansa.
Samalla Saario teki hätäilmoituksen, sillä hän tiesi matkan olevan tässä.
– Kun minulla ei ole enää sähköjä, olen oikeasti merihädässä, hän sanoo lopuksi.
Saario joutui merihätään perjantaina ja hänet pelastettiin sunnuntain vastaisena yönä Cymona Eagle -alukselle. Saario on kertomansa mukaan fyysisesti ja henkisesti hyvässä kunnossa, ja hän on saanut tarvitsemansa hoidon sekä on edelleen tarkkailussa. Tapahtumista hän on kertonut lisää myös Instagram-tarinoissaan.
Pelastushetki oli Saarion mukaan kaikkea muuta kuin yksinkertainen. Kun hän tiesi pelastusaluksen olevan jo lähellä, hän ampui kaksi hätärakettia varmistaakseen havaittavuutensa, mutta ymmärsi silti, ettei tilanne ollut vielä ohi.
Pieneen soutuveneeseen verrattuna noin 200-metrisen rahtilaivan kylkeen nouseminen oli äärimmäisen vaikeaa kovassa kelissä. Miehistö heitti köysiä ja liinoja, ja Saario ajautui hetkellisesti aivan aluksen perään, kunnes sai viime hetkellä yhdestä köydestä kiinni. Suuren aluksen kääntäminen olisi vienyt olosuhteissa jopa puoli tuntia.
Lopulta miehistö sai Saarion ylös laivaan köysien ja verkon avulla.
Katso video Jari Saarion pelastusoperaatiosta:
@gekkonen.net Soutaja Jari Saario pelastettiin kauppa-aluksen kyytiin Atlantin valtamereltä sunnuntain välisenä yönä Suomen aikaa klo 2:30. Videon on jakanut aluksen miehistön jäsenen vaimo. Saarion kerrotaan voivan olosuhteisiin nähden hyvin. Hän saa hoitoa Cymona Eagle -aluksella. Saario ajautui kovan myrskyn keskellä merihätään perjantai-iltana Suomen aikaa ja joutui odottamaan pelastusta jopa vuorokauden. Hän oli yksinsoutamassa Etelä-Amerikan eteläkärjestä Kap Hornista Afrikan eteläkärkeen Kapkaupunkiin. Matka alkoi 11. marraskuuta, ja ex-palomies ehti edetä noin puolet 8 000 kilometrin reitistä. #jarisaario #soutaja #pelastusoperaatio #suomi #onnettomuus ♬ original sound – Gekkonen
Saario kuvaa erityisesti kapteenin toimintaa poikkeuksellisen ammattitaitoiseksi, sillä tämä onnistui ohjaamaan valtavan aluksen tarkasti pienen veneen viereen kriittisellä hetkellä. Pelastuksesta aiheutunut viivästys on otettu miehistön keskuudessa rauhallisesti, sillä heidän näkökulmastaan kyse oli ihmishengen pelastamisesta.

Saarion Clayton-soutuvene jäi avomerelle. Nyt hän matkustaa Cymona Eagle -aluksella Kapkaupunkiin, jonne laivan arvioidaan saapuvan perjantaina 16. tammikuuta. Kapkaupungista Saario jatkaa kotimatkaansa Suomeen.
