IL: Teemu Selänne tykkäsi homofobisesta kommentista – Näin kiekkolegenda kommentoi asiaa

Kiekkolegenda Teemu Selänne irtisanoutuu rasistisista ja homofobisista kommenteista X-tilillään.

Kiekkolegenda Teemu Selänne on noussut puheenaiheeksi epäsuoralla Pride-kannanotollaan Instagramissa, kertoo Iltalehti.

Selänne reagoi Aleksi Valavuoren julkaisemaan videoon, jossa Valavuori purkaa ajatuksiaan Kouvolan Pallonlyöjien Pride-kohusta. Iltalehden mukaan Selänne kävi tykkäämässä videon alle jätetystä asiattomasta kommentista.

IL:n mukaan Selänteen tykkäämässä kommentissa luki seuraavasti:

– Aleksi, nyt lopetetaan pehmeily. Homous on sairaus, ja valkoinen rotu on ylivertainen.

Selänne on reagoinut Iltalehden uutiseen voimakkaasti omalla X-tilillään.

– Haluan sanoutua irti kaikista kommenteista, jotka ovat rasistisia tai loukkaavat homoseksuaaleja. En hyväksy syrjintää missään muodossa. Jos tililläni on tykätty asiattomista kommenteista, se ei ole ollut tietoinen teko eikä heijasta arvojani, Selänne kirjoitti.

Selänne jakoi vielä toisenkin viestin:

– Toivoisin myös, että media suhtautuu tällaisiin väitteisiin vastuullisesti ja tarkistaa faktat ennen julkaisua.

Valavuorelta kovaa kritiikkiä Iltalehdelle

Myös Selänteen hyvänä ystävänä tunnettu Aleksi Valavuori on ottanut kantaa Iltalehden kohu-uutiseen.

– On teillä jutun aiheet. Ja tämä tyylilaji tehdä otsikoita on oikeasti sairas, täysin vastuuton ja vahingollinen. Onneksi yhä useampi näkee tämän touhun läpi, Valavuori sätti Iltalehteä.

Tätä videota kommentoitiin

Valavuori kommentoi Instagramissa Kouvolan Pallonlyöjien päätöstä olla nostamatta lippujaan salkoon Pride-viikon aikana.

Videolla Valavuori ihmetteli, miksi Kouvolan Pallonlyöjien olisi pitänyt liputtaa kaupungintalon lipputangoissa Pride-viikon aikana. Seuran perinteiset mustakeltaiset värit nostetaan tangoissa normaalisti aina kotipelien yhteydessä, mutta tällä kertaa seura päätti olla asettamatta niitä sateenkaarilippujen viereen. Asiasta kertoi viime viikolla Kouvolan Sanomat.

– Jokaisella yksilöllä ja seuralla on oikeus liputtaa niiden asioiden puolesta, jotka tuntuvat hyvältä. Kouvola Pallonlyöjien toimintaperiaatteet ovat varmasti kestäviä ja kasvattavat hyviä nuoria maailmaan, Valavuori sanoi videollaan.

– Jos lippu ei ole liehumassa ja kaikki sateenkaaret näkyvissä, se ei tarkoita, että organisaatio olisi vähemmistöjä vastaan. Sitä ei vain tarvitse toitottaa. Sen voi tuoda esiin päivittäisissä teoissa, hän jatkoi toisella videolla.

Kommenttiosio

Heräsikö ajatuksia? Kerro mielipiteesi. Tutustu kuitenkin sääntöihin.

Tilaa
Ilmoita minulle sähköpostilla
guest
0 Kommenttia
Tuoreimmat
Vanhimmat Eniten äänestetty
Inline Feedbacks
Lue kaikki kommentit

Lue seuraavaksi

SUOSITTUA
TUOREIMMAT

Uusimmat kommentit