Kohulaulaja Jari Sillanpää kruunattiin tangokuninkaaksi vuonna 1995, ja 30-vuotisen uransa kunniaksi hän suuntaa juhlakiertueelle toukokuussa. ”Jari Sillanpää 30 vuotta estradilla” -kiertueen lipunmyynti on kuitenkin ollut vaisua, ja Mikkelin ja Rauman konsertit on jouduttu perumaan tästä syystä.
– Päätös ei ollut helppo, mutta konserttituotannon kulut – kuten kuusihenkinen livebändi, tekniikka, tapahtumapaikan vuokra, logistiikka ja markkinointi – ovat merkittäviä. Tällaisen kokonaisuuden järjestäminen vaatii riittävän yleisöpohjan jo ennakkoon, jotta riski ei muodostu liian suureksi artistille ja tuotannolle, Siltsu tiedottaa sosiaalisessa mediassa.
– Olemme todella pahoillamme tilanteesta ja toivomme näkevämme teidät jollain toisella paikkakunnalla kiertueen aikana, tiedote jatkuu.
Jo ostetuista lipuista saa rahansa takaisin.
Sillanpään on määrä esiintyä edelleen Hyvinkäällä, Kouvolassa, Helsingissä ja Äänekoskella – näitä konsertteja ei ole peruttu, ja lippuja on yhä hyvin saatavilla.
Sillanpää kuului pitkään Suomen suosituimpiin artisteihin, kunnes hänen uransa kärsi kolauksen 2010-luvulla rikostuomioiden myötä. Hänet on tuomittu muun muassa rattijuopumuksesta, huumausaineen käyttörikoksesta ja sukupuolisiveellisyyttä loukkaavan kuvan levittämisestä.
Sillanpäällä on ollut aiemminkin haasteita konserttien järjestämisessä – esimerkiksi vuoden 2023 joulukiertueelta peruttiin useita keikkoja, kun rikostuomiot nousivat jälleen esiin Siltsu-dokumenttisarjan myötä.
Hänen tunnetuimpia kappaleitaan ovat Pariisi-Helsinki, Sinä ansaitset kultaa, Kaduilla tuulee, Satulinna ja Valkeaa unelmaa.