Erika Vikman jyrähti Facebookista – ”Likainen paikka täynnä epätoivoisia aikuisia”

Uuden Musiikin Kilpailu tiedotti tänään lähtevänsä Facebookista ”lisääntyneen vihapuheen vuoksi”.

Lue lisää: UMK:lta radikaali päätös!

Nyt Erika Vikman on ottanut kantaa asiaan omassa Instagram-tarinas­saan.

– UMK lähti pois Facebookista. NIIN HYVÄ JUTTU! Facebook on todella toksinen ympäristö, täynnä vihapuhetta ja katkeruutta. En ole pystynyt lukemaan sieltä mitään vuosiin. Se paikka on likainen. Täynnä epätoivoisia aikuisia, joilla ei ole muuta tekemistä kuin kiusata muita. UMK on liian hyvä sellaiseen, Vikman kirjoittaa.

Kommenttiosio

Heräsikö ajatuksia? Kerro mielipiteesi. Tutustu kuitenkin sääntöihin.

Tilaa
Ilmoita minulle sähköpostilla
guest
2 Kommenttia
Inline Feedbacks
Lue kaikki kommentit
Leena
Leena
1 kuukausi sitten

Ei se ole kiusaamista, jos ei tykkää Ich komme laulusta. Mutta kiusaamista on haukkua ämpäripäiksi ym.ihmiset, jotka eivät tuosta laulusta tykkää. Ja UMK valitsee usein outoja ja huonoja esityksiä Suomen euroviisuihin. Sijoituksetkin kertovat puolestaan, kuten viime vuonna . Muutamia onnistumisia on toki ollut. Tietty porukka huutaa heti kiusaamisesta, jos heidän kanssaan ei ole samaa mieltä. Miten Vikman tietää, että face on likainen, jos ei vuosiin ole sitä lukenut. Siellä todellakin on paljon törkeää kommentointia, mutta edellä mainittu ”en tykkää Ich kommesta” ei ole likaista kiusaamista. Mielipiteensä saa rehellisesti sanoa. En minäkään koe vihapuheeksi, jos joku tykkää tuosta laulusta. Jokainen saa tykätä tai olla tykkäämättä.

Riitta
Riitta
Vastaa  Leena
1 kuukausi sitten

Leena, tänä päivänä on heti kiusaaja tai naisvihaaja, jos on eri mieltä tuon tietyn porukan kanssa. Heidän mielestään on vain yksi oikea totuus. Jos et ole puolellani, olet meitä vastaan.

Lue seuraavaksi

SUOSITTUA
TUOREIMMAT

Uusimmat kommentit